kable elektryczne

Zastosowanie patchcordów w łączeniach sieciowego osprzętu optycznego

Patchcordy, zwane także kablami krosowymi lub krosowniczymi, to krótkie przewody służące do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych. Najczęściej przyjmują postać gotowych przewodów o znormalizowanej długości, zakończonych z obu stron końcówkami zgodnymi z technologią, dla której zostały przygotowane. Jakie są zastosowania patchcordów w łączeniach sieciowego osprzętu optycznego?

Do czego stosuje się patchcordy w łączeniach sieciowego osprzętu optycznego?

W łączeniach sieciowego osprzętu optycznego stosowane są patchcordy światłowodowe. W odróżnieniu od swoich miedzianych odpowiedników dane są nimi transmitowane za pomocą światła. Najpopularniejszym zastosowaniem patchcordów światłowodowych jest internet światłowodowy. Poza tym używa się ich w lokalnych sieciach komputerowych, sieciach telewizyjnych i telefonicznych, pasywnych sieciach optycznych oraz do łączenia światłowodów. Kable krosowe światłowodowe wykorzystuje się najczęściej do łączenia przełączników światłowodowych i zakończeń kabla światłowodowego w celu podłączenia konwertera.

Rodzaje patchcordów stosowanych w łączeniach elementów osprzętu optycznego

Patchcordy stosowane w łączeniach elementów osprzętu optycznego można sklasyfikować ze względu na różne kryteria. Popularny podział wyróżnia kable krosowe światłowodowe jednomodowe i wielomodowe. Duży wybór obu tych rodzajów kabli oferuje na przykład firma S-Cabling. W rdzeniu patchcordów światłowodowych jednomodowych transmitowany jest tylko jeden mod światła, co pozwala uniknąć zakłóceń. Mogą być one stosowane do przesyłania danych na duże odległości, do 100 km. W rdzeniu patchcordów światłowodowych wielomodowych transmitowanych jest wiele modów światła, przez co może dochodzić do rozmycia sygnału. Takie kable krosowe mogą być stosowane tylko na małe odległości, maksymalnie 2 km.

Inny podział wyróżnia patchcordy światłowodowe typu simplex i duplex. Kable krosowe światłowodowe typu simplex składają się z pojedynczego pasma włókna szklanego. Są stosowane w aplikacjach, które wymagają tylko jednokierunkowego przesyłu danych. Patchcordy światłowodowe typu duplex składają się z kolei z dwóch włókien szklanych. Można je traktować jako dwa kable typu simplex. Patchcordów światłowodowych typu duplex używa się najczęściej do zapewnienia komunikacji między urządzeniami, gdy wymagana jest jednoczesna dwukierunkowa transmisja danych.

Polecane

Dlaczego warto zdecydować się na hale przemysłowe ocieplane?

redakcja serwisu

Dlaczego warto lakierować elementy?

redakcja

Powitanie lektorskie – co to jest, jak je zamówić i ile kosztuje?

redakcja serwisu