Zastosowanie patchcordów w łączeniach sieciowego osprzętu optycznego

kable elektryczne

Patchcordy, zwane także kablami krosowymi lub krosowniczymi, to krótkie przewody służące do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych. Najczęściej przyjmują postać gotowych przewodów o znormalizowanej długości, zakończonych z obu stron końcówkami zgodnymi z technologią, dla której zostały przygotowane. Jakie są zastosowania patchcordów w łączeniach sieciowego osprzętu optycznego?

Do czego stosuje się patchcordy w łączeniach sieciowego osprzętu optycznego?

W łączeniach sieciowego osprzętu optycznego stosowane są patchcordy światłowodowe. W odróżnieniu od swoich miedzianych odpowiedników dane są nimi transmitowane za pomocą światła. Najpopularniejszym zastosowaniem patchcordów światłowodowych jest internet światłowodowy. Poza tym używa się ich w lokalnych sieciach komputerowych, sieciach telewizyjnych i telefonicznych, pasywnych sieciach optycznych oraz do łączenia światłowodów. Kable krosowe światłowodowe wykorzystuje się najczęściej do łączenia przełączników światłowodowych i zakończeń kabla światłowodowego w celu podłączenia konwertera.

Rodzaje patchcordów stosowanych w łączeniach elementów osprzętu optycznego

Patchcordy stosowane w łączeniach elementów osprzętu optycznego można sklasyfikować ze względu na różne kryteria. Popularny podział wyróżnia kable krosowe światłowodowe jednomodowe i wielomodowe. Duży wybór obu tych rodzajów kabli oferuje na przykład firma S-Cabling. W rdzeniu patchcordów światłowodowych jednomodowych transmitowany jest tylko jeden mod światła, co pozwala uniknąć zakłóceń. Mogą być one stosowane do przesyłania danych na duże odległości, do 100 km. W rdzeniu patchcordów światłowodowych wielomodowych transmitowanych jest wiele modów światła, przez co może dochodzić do rozmycia sygnału. Takie kable krosowe mogą być stosowane tylko na małe odległości, maksymalnie 2 km.

Inny podział wyróżnia patchcordy światłowodowe typu simplex i duplex. Kable krosowe światłowodowe typu simplex składają się z pojedynczego pasma włókna szklanego. Są stosowane w aplikacjach, które wymagają tylko jednokierunkowego przesyłu danych. Patchcordy światłowodowe typu duplex składają się z kolei z dwóch włókien szklanych. Można je traktować jako dwa kable typu simplex. Patchcordów światłowodowych typu duplex używa się najczęściej do zapewnienia komunikacji między urządzeniami, gdy wymagana jest jednoczesna dwukierunkowa transmisja danych.