Zdjęcie różnych rodzajów gniazdek elektrycznych

Gniazda elektryczne – jakie wybrać? Poradnik

Wybór odpowiedniego gniazda elektrycznego może wydawać się prostym zadaniem. Jednak pozory lubią mylić. W obliczu rosnącej różnorodności dostępnych na rynku modeli decyzja ta może mieć znaczący wpływ na wiele aspektów. W takim razie, jakie gniazdo wybrać?

Rodzaje podstawowych gniazd elektrycznych i ich zalety

Najczęściej możesz spotkać w domach i mieszkaniach gniazda standardowe. Są one przeznaczone do podłączania codziennych urządzeń elektrycznych. Jeśli chodzi o ich główną zaletę, to jest nią uniwersalność oraz łatwość montażu. Doskonale pasują do większości wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych.

Natomiast gniazda z uziemieniem charakteryzują się dodatkowym bolcem lub otworami bocznymi. Znajdują się one w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania urządzeń elektrycznych. Są niezbędne w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wilgoci. Do takich lokacji w domu należy kuchnia, szczególnie w okolicach zlewu lub zmywarki oraz łazienka.

Za to gniazda antyprzepięciowe zapewniają ochronę urządzeń elektrycznych przed skokami napięcia. Powoduje to, że są dobrym wyborem do podłączania komputerów, telewizorów czy sprzętu audio-video. Chronią je w ten sposób przed uszkodzeniami związanymi ze zbyt dużym natężeniem prądu lub przerwami w jego dostawie.

Inteligentne gniazda elektryczne oraz USB

Coraz częściej widuje się w ściany wmontowane gniazda USB. Pozwalają one na ładowanie urządzeń mobilnych bez potrzeby stosowania dodatkowej ładowarki. Kabel USB wpinasz wtedy bezpośrednio do gniazda. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w sypialniach lub przestrzeniach biurowych. Jednak nie ma reguły co do dokładnej lokalizacji zastosowania takiego gniazdka.

Istnieją także gniazda inteligentne. Ich atutem jest to, że mogą one być sterowane zdalnie, za pomocą aplikacji na smartfonie bądź głosem. Pozwalają na kontrolę zużycia energii, zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń. To świetne rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych technologii oraz zautomatyzowanych domów.

Gdzie najlepiej wkomponuje się dane gniazdko?

Oczywiście każde rozwiązanie pasuje lepiej lub gorzej do danego wystroju. Jak już wspominaliśmy standardowe gniazdka sprawdzają się dobrze w większości miejsc.

Natomiast nowoczesne gniazda elektryczne, czyli te z wejściem USB oraz inteligentne znakomicie komponują się w nowoczesnych pomieszczeniach. Mowa tu o biurach, ale też salonach w modernistycznym stylu. Przy wyborze gniazda kieruj się także jego kolorem i kształtem, tak by pasował do wystroju.

Jakie gniazdo elektryczne wybrać i gdzie je kupić?

Wybór gniazda elektrycznego zależy od indywidualnych potrzeb, charakteru wnętrza oraz rodzaju urządzeń, które będą do niego podłączone. Warto wziąć pod uwagę funkcjonalność, design oraz bezpieczeństwo. Najlepiej gdyby zainstalowała je w Twoim mieszkaniu lub biurze przeszkolona osoba. Natomiast same gniazda elektryczne możesz zakupić na stronie dotykowewlaczniki.pl

Polecane

Jak wybrać najlepsze studio wykonujące zdjęcia produktowe?

redakcja serwisu

Czy kierowanie maszynami budowlanymi wymaga specjalnych uprawnień?

redakcja serwisu

Do czego można wykorzystać aluminiowy ceownik 100×50 cm i jakie są jego zalet?

redakcja