Karma dla kotów sterylizowanych – podstawowe informacje

Obecnie coraz częściej w żywieniu zwierząt domowych zasadniczą rolę odgrywają gotowe karmy i suplementy. Rozwiązanie takie jest z jednej strony wygodne dla właścicieli, z drugiej – niezwykle korzystne dla zdrowia zwierząt, gdyż spełnia ich specyficzne potrzeby. Karma dla kotów sterylizowanych czy dla szczeniąt nikogo już dzisiaj nie dziwi – dzięki specjalnie dobranym składnikom możliwe jest dostosowanie składu pożywienia do konkretnych sytuacji w życiu naszych podopiecznych.

Koty sterylizowane i ich specyficzne potrzeby

Sterylizacja jest niezwykle silnym wstrząsem dla organizmu kota. Wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu i powoduje znaczące zmiany w przemianie materii. Domowe sposoby karmienia kotów nie zapewniają optymalnych dawek składników odżywczych – żaden z opiekunów zwierzęcia nie będzie wszak  codziennie odmierzał odpowiednich dawek białka czy węglowodanów swoim podopiecznym. Sytuacja taka wymusza często konieczność stosowania specjalistycznych karm dla kotów sterylizowanych. Zawierają one starannie dobrane składniki, mające za zadanie ograniczenie negatywnych skutków zabiegu na naszego podopiecznego.

Karma dla kotów sterylizowanych – podstawowe mechanizmy działania

Zasadniczym ryzykiem dla kotów poddanych sterylizacji jest nadwaga i utrata sprawności fizycznej. W wielu wypadkach dzieje się to za sprawą wspomnianych wyżej zmian hormonalnych. Karma dla kotów sterylizowanych zawiera więc w swoim składzie dużo białka, dzięki któremu nasi podopieczni utrzymują prawidłowy poziom tkanki mięśniowej. Ten z kolei wpływa korzystnie na przemianę materii: sama masa mięśniowa, dzięki swojemu istnieniu, powoduje spalanie energii, która w innym wypadku mogła by zostać odłożona w organizmie jako tkanka tłuszczowa. Jednocześnie możliwe jest zapewnienie kotu sytości przy dostarczeniu mniejszej ilości kalorii.

Karma dla kotów sterylizowanych zawiera też duże ilości składników mineralnych i witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu w tak nietypowej sytuacji. Dzięki temu organizmy zwierząt są w stanie w krótkim czasie dostosować się do funkcjonowania w nowych warunkach, przy zmienionej gospodarce hormonalnej. Karmy dla kotów sterylizowanych zapewniają również wygodę opiekunom zwierząt. Dostosowane są do różnych preferencji pokarmowych ich podopiecznych – występują zarówno w formie puszek z karmą wilgotną, jak i opakowań z suchą zawartością. Dzięki temu zwierzęta mogą korzystać z dobrodziejstw specjalistycznego żywienia, niezależnie od tego, do jakiego typu pokarmu były wcześniej przyzwyczajone.