Do czego służy przepustnica międzykołnierzowa?

przepustnica do rur

Przepustnica międzykołnierzowa dla laików w dziedzinie budownictwa może okazać się skomplikowanym narzędziem. Jest jednak prosta w obsłudze oraz bardzo pomocna w codziennym życiu. Jej praca umożliwia zachowanie odpowiedniej regulacji w rurociągach.

Przepustnica międzykołnierzowa – jak działa?

Przepustnica międzykołnierzowa to urządzenie, które podłącza się do rurociągów zarówno tych nad ziemią, jak i pod. Służy głównie do tego, aby regulować przepływ wody słodkiej, morskiej i ścieków. Można nie tylko dzięki niej zablokować strumień, ale również zmniejszyć ciśnienie.

Tro-Instal armatura przemysłowa oferuje właśnie takie praktyczne urządzenie. Obsługuje się je zarówno ręcznie, za pomocą dźwigni, jak i mechaniczne, na przykład poprzez napęd pneumatyczny. Bez względu na to jest świetnym urządzeniem kontrolnym.

Bardzo często to właśnie oczyszczalnie ścieków są w nią wyposażone, ponieważ łatwo można kontrolować strumień zanieczyszczeń, który trafia do zbiornika. Prawie każda sieć sanitarna w miastach ma właśnie taką przepustnicę.

Przepustnica międzykołnierzowa – co ją wyróżnia?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że taka przepustnica może bez problemu pracować w środowisku wodnym. Nie ulega ona uszkodzeniu na skutek rdzewienia oraz zatkania, nawet pomimo różnych zanieczyszczeń w ściekach i kanalizacji.

Nie straszne są jej również wahania temperatur. Zarówno zimna, jak i gorąca woda może być przez nią kontrolowana. Często to właśnie spółdzielnie z niej korzystają, aby zapewnić mieszkańcom bloków takie rozwiązania.

Warto również wspomnieć, że taka przepustnica wytrzymuje naprawdę duże wahania temperatur. Może skutecznie blokować silny strumień, który pochodzi na przykład z oczyszczalni lub sieci sanitarnej pod ulicami dużych miast.

Przepustnica międzykołnierzowa to urządzenie służące do kontrolowania i regulowania przepustowości wody oraz ścieków. W ten sposób łatwo można powstrzymać strumień przed dojściem do niektórych systemów.