Czym jest tzw. wole oko?

wole okno

Wole oko to okno o bardzo specyficznym kształcie na bazie półokręgu czy owalu. Umieszcza się je w połaci dachu lub często bezpośrednio nad drzwiami wejściowymi. W przeszłości służyło tylko do doświetlania poddaszy i zapewnienia im odpowiedniej wentylacji, dziś również pełni funkcję dodatkowego doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku, ale stanowi też ciekawy element urozmaicający konstrukcję dachu. W budowie wolego oka najważniejszy jest kształt łuku czołowego, czyli górnej krawędzi. To on ma decydujący wpływ na wygląd całego okna. Do jego rozmiarów oraz kształtu dobrany musi zostać odpowiedni rodzaj poszycia dachowego. Tylko w ten sposób możliwe jest poprawne ułożenie poszycia na zakrzywionej powierzchni takiego okna.

W jakich budynkach warto zastosować wole oko?

Chociaż wole oko, które możesz zamówić m.in. w firmie ABA Wiktorczyk, jest coraz częściej wykorzystywane w różnych typach budynków, to wciąż najczęściej można je spotkać w domach o charakterze rustykalnym lub dworkowym. Takie nietypowe okno nadaje każdemu budynkowi dworski klimat w stylu vintage, dlatego jego wybór powinien być zawsze dobrze przemyślany i przedyskutowany z architektem. Element ten musi być bowiem idealnie dopasowany do projektu całego domu, aby dodawał mu uroku, zamiast wprowadzać niepotrzebny nieład architektoniczny. Jeżeli dom nawiązuje do tradycji, jest utrzymany w klimacie retro, dworkowym lub rustykalnym, to wole oko będzie z pewnością wspaniałą ozdobą jego dachu.

Coraz częściej sięgają po nie również architekci przygotowujący projekty nowoczesnych domów. Umiejętnie dopasowane wole oko może być świetnym elementem urozmaicającym nawet nowoczesne projekty.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na montaż wolego oka?

Wole oko jest nietypowym rozwiązaniem wymagającym szczególnego podejścia do jego projektowania i montażu. Już na etapie tworzenia projektu budynku trzeba wziąć je pod uwagę. Jeżeli chcesz zamontować w swoim domu takie okno, wybierz producenta, który może je wykonać w dowolnym wymiarze i kształcie.