Kim jest front-end developer? Obowiązki, wymagania i zarobki

front end developer kto to taki

Praca front-end developera to ścieżka kariery w IT dla osób zainteresowanych wizualną stroną aplikacji i witryn internetowych. Czym dokładnie zajmuje się taki programista i jak nim zostać? Warto sprawdzić!

Czym zajmuje się front-end developer?

Przygotowanie sprawnie funkcjonującej, a przy tym intuicyjnej i atrakcyjnej wizualnie aplikacji to zadanie, nad którym pracują całe zespoły programistów. Aby zrozumieć, na czym polega praca front-end developera, należy wiedzieć, czym jest podział na back-end i front-end. Pierwszy z tych terminów odnosi się do tych aspektów witryny lub programu, których nie widzi końcowy użytkownik. Front-end jest z kolei wszystkim tym, z czego on korzysta. Innymi słowy, front-end developer odpowiada za stworzenie wyglądu i działania strony lub aplikacji.

Praca front-end developera opiera się na ścisłej współpracy z webmasterami. Osoby te zajmują się projektowaniem aspektów wizualnych produktu zgodnie z wytycznymi klienta. Swoje pomysły przekazują następnie front-end developerowi. Stworzony przez webmastera projekt przenosi on na język programowania. W ten sposób powstaje m.in. interfejs, przyciski nawigacyjne i grafiki. W fachu front-end developera bardzo ważne jest też dostosowywanie wszystkich elementów zarówno pod komputery, jak i urządzenia mobilne.

Jak zostać front-end developerem?

Stanowisko front-end developera może być dobrym wstępem do kariery w branży IT. W przeciwieństwie do back-endu zaletą profesji front-endowca jest możliwość zobaczenia efektów swojej pracy. Poza tym, dzięki niższemu progowi wejścia, do podstaw nauki pisania kodów potrzebnych przy front-endzie wystarczyć mogą dostępne w internecie kursy programowania.

Do zostania dobrym programistą front-end zwykle to jednak nieco za mało. Zdobytą wiedzę warto uzupełnić o zorganizowane zajęcia. Szkolenia na front-end developera prowadzą m.in. uczelnie wyższe. Wiele z nich oferuje studia podyplomowe dające potrzebne w tym zawodzie umiejętności. Oprócz nich istnieje również wiele szkół programowania. Organizują one nie tylko zajęcia stacjonarne, ale również bootcampy, czyli kursy e-learningowe.

Zaletą nauki w takich placówkach jest szansa doskonalenia się pod okiem doświadczonych specjalistów. Nie mniej ważna jest możliwość otrzymania certyfikatu. Dokument poświadczający zdobyte umiejętności ma duże znaczenie w przypadku osób, które jeszcze nie mają doświadczenia w tym zawodzie.

Front-end developer – wymagane umiejętności

Front-end developer musi znać przynajmniej trzy języki programowania. Podstawą jest umiejętność pisania kodów w JavaScript. Narzędzie to służy do tworzenia stron internetowych i aplikacji. Nie obejdzie się również bez opanowania HTML, który opisuje znaczenie kolejnych elementów witryny internetowej. Do zaprojektowania atrakcyjnej oprawy graficznej produktu konieczna jest także znajomość CSS.

Potencjalnego pracodawcę zainteresują też dodatkowe umiejętności, takie jak znajomość różnych bibliotek programowania i frameworków. Niezbędne jest też sprawne posługiwanie się językiem angielskim, w którym przeważnie pisane są kody. Język ten jest potrzebny także w codziennych kontaktach zawodowych.

Gdzie szukać pracy front-end developera?

Duże zapotrzebowanie na front-end developerów sprawia, że na ogłoszenia pracodawców można natrafić na niemal każdym portalu z ofertami pracy. Oprócz serwisów ogólnobranżowych istnieją również strony skierowane wyłącznie do pracowników IT.

Godnym uwagi serwisem jest No Fluff Jobs. Grupuje on oferty najlepszych firm z branży informatycznej. Praca front-end developera z No Fluff Jobs to gwarancja przejrzystych warunków zatrudnienia. Na stronie w prosty sposób można porównać oferowane przez firmy zarobki.

Poszukiwanie pracy w charakterze front-endowca warto uzupełnić o przeglądanie ofert publikowanych na portalach społecznościowych. Ten kanał komunikacji z kandydatami jest coraz powszechniej wykorzystywany przez rekruterów ze względu na popularność tego typu mediów. Warto się też udać na targi branżowe. Dają one nie tylko szansę znalezienia atrakcyjnej pracy, ale też poznania doświadczeń osób pracujących w branży IT.