Zaproście mnie do stołu

stol do jadalni

Poszukujesz ładnego i funkcjonalnego stołu do jadalni? Nie wiesz, czym kierować się przy jego wyborze? W takim razie nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Stoliczku nakryj się

„Zaproście mnie do stołu” śpiewała latach siedemdziesiątych XX wieku w swym fenomenalnym szlagierze Elżbieta Wojnarowska. Stół w jadalni to jedno z najważniejszych miejsc w domu, przy którym sadzamy nie tylko zaproszonych gości, ale i codziennie spożywamy posiłki z rodziną. Przy stole omawiamy też często najważniejsze rodzinne sprawy, śmiejemy się i wzruszamy. Dlatego wybór tego mebla, będącego często łącznikiem między pokoleniami, powinien być przemyślany i nie pozostawiony przypadkowi. Stoły do jadalni powinny być też wygodne w użytkowaniu oraz dopasowane stylem do wystroju konkretnego wnętrza, tak aby poza walorami praktycznymi cieszyły również swoją estetyką.

Okrągły, owalny, a może trójkątny?

W sklepach z meblami znajdziemy dziś niezliczoną ilość przepięknych stołów o rożnych rozmiarach, kolorach i wykonanych z najróżniejszych materiałów. Dobierając stół do konkretnego wnętrza należy wziąć pod uwagę przede wszystkim metraż pomieszczenia oraz styl jego aranżacji. Okrągły czy owalny stół najlepiej sprawdzi się w przestronnych jadalniach, bowiem najczęściej taki rodzaj mebla umieszczany jest w centralnej części pomieszczenia, a krzesła ustawione wokół niego zabierają dodatkową przestrzeń. Z kolei w jadalniach mniejszych doskonale sprawdzą się stoły prostokątne, kwadratowe a nawet trójkątne. Taki mebel można ustawić pod ścianą, a nawet w rogu pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem w małych jadalniach może być również stół rozkładany.

Na jaki surowiec postawić?

Kolejną istotna kwestią jest materiał, z którego ma być wykonany stół. Stół z litego drewna będzie prezentował się niezwykle okazale właściwie w każdym wnętrzu. Takie stoły do jadalni będą harmonizowały zarówno z wnętrzami urządzonymi w stylu rustykalnym, prowansalskim, jak i nowoczesnym. Drewno to surowiec uniwersalny i ponadczasowy, a także bardzo wytrzymały. Innym rozwiązaniem może być stół plastikowy, który z pewnością będzie łatwiejszy w pielęgnacji. Taki stół pasuje przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych. Z kolei stoły metalowe np. z blatem szklanym sprawdzą się doskonale we wnętrzach bardziej industrialnych czy minimalistycznych. Wybierając taki mebel należy jednak mieć na względzie, iż jego utrzymanie w czystości może stanowić wyzwanie. Duży wybór wysokogatunkowych stołów do jadalni oferuje między innymi internetowy sklep z designerskimi meblami www.9design.pl.