Co to jest sok tłoczony?

sok

Soki owocowe i warzywne możemy kupić w każdym supermarkecie, jednak sok sokowi nierówny. Różnią się one składami, które często pozostawiają wiele do życzenia. Producenci nierzadko wzbogacają je o sztuczne słodziki, biały cukier, ulepszacze smaku czy konserwanty, które potrafią wyrządzić spore spustoszenie w naszym organizmie. Warto jednak pamiętać, że na rynku znajdziemy soki tłoczone, które są zdrowym zamiennikiem dla tych tradycyjnych. Czym się charakteryzują i dlaczego warto po nie sięgać? Podpowiadamy.

Sok tłoczony – czyli jaki?

Jak można krótko scharakteryzować sok tłoczony na zimno? To produkt oparty tylko i wyłącznie na starannie wyselekcjonowanych warzywach i owocach zawierających moc cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. W odróżnieniu od napojów reklamowych jako „soki 100%” nie znajdziemy w ich składzie soków zagęszczanych – stąd też oznaczenia NFC (ang. not from concentrate).

Jak powstają soki tłoczone na zimno?

W czym tkwi sekret soków tłoczonych dostępnych m.in. na https://zdrowysok.com/ i dlaczego warto włączyć je do codziennej diety? Po pierwsze, do ich produkcji wykorzystuje się tylko najlepsze okazy pochodzące z ekologicznych upraw, dzięki czemu nie uświadczymy w nich szkodliwych substancji. Następnie trafiają one do tłoczni, gdzie zostają poddane obróbce. Umieszcza się je w prasie, gdzie ulegają rozdrobnieniu.

Tak powstały napój nie jest jeszcze gotowy do przelania do dedykowanych opakowań. Najczęściej zostaje on przelewany przez sito, co pozwala usunąć z niego włókna czy pestki. Tak oczyszczony sok jest poddawany pasteryzacji w niskiej temperaturze, więc zachowuje swoje wszystkie właściwości i walory smakowe. Potem jest umieszczany albo w dużych kartonach z wygodnym kranikiem, albo w szklanych butelkach, które znajdziemy m.in. na https://zdrowysok.com/11-soki-tloczone.

Zobacz także: https://papierowemysli.pl/sok-pomaranczowy-i-jego-wlasciwosci/

Sok tłoczony na zimno – dlaczego warto go pić?

Dlaczego tradycyjne soki warto zamienić na te tłoczone? Odpowiedź jest prosta. Ich smak, wygląd (charakterystyczny osad na dnie opakowania) oraz prozdrowotne właściwości to zasługa owoców i warzyw, z których zostały wyprodukowane. Nie zawierają cukru i innych słodzików, więc z powodzeniem można pić je podczas odchudzania. Sok tłoczony 5L to świetne rozwiązanie zarówno dla dorosłych smakoszów, jak i najmłodszych – większe opakowanie starczy na dłużej. Szklanka soku tłoczonego to potężna dawka witamin i minerałów, dzięki które wspierają m.in. układ immunologiczny, trawienny, nerwowy czy działają ochronnie na wzrok. Są także zdrową alternatywą dla sklepowych przekąsek w ciągu dnia – np. sok jabłkowy nie tylko zaspokoi pragnienie, ale przyprawi o uczucie sytości.