Zagadnienia IT – czym jest Kotlin?

Kotlin to kompatybilny z platformą Java język programowania, który został stworzony przez firmę JetBrains w 2011 roku. Cechuje się wysoką wydajnością, przejrzystą i zwięzłą składnią oraz dużą elastycznością, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla nowych programistów oraz do tworzenia dużych projektów. Jest także łatwy do nauki, a jego znajomość ceniona na rynku pracy. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Język Kotlin – czym jest?

Kotlin to wieloparadygmatyczny język programowania. Do jego głównych zalet należy interoperacyjność z językiem Java. Dzięki temu, że pierwszy jest kompatybilny z drugim, pozwala to na użycie istniejącego już kodu napisanego w Javie w nowych projektach pisanych w Kotlinie.

Kotlin zapewnia łatwiejsze i bezpieczniejsze programowanie w porównaniu do Javy, dzięki prostszej składni i bardziej zaawansowanym funkcjom, takim jak null-safety. Obie cechy pozwalają programistom na wykorzystanie najlepszych funkcji obu języków w jednym projekcie, co przyczynia się do większej wydajności i szybszego rozwoju aplikacji.

To język, który jest niezwykle atrakcyjny dla pracowników IT, ze względu na:

 • bezpieczeństwo typów;
 • czystość kodu;
 • możliwość przenoszenia kodu między różnymi platformami.

To obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się języków programowania na świecie, stosowany zarówno do tworzenia aplikacji mobilnych, jak i desktopowych.

Czy znajomość języka Kotlin jest przydatna na rynku pracy?

Od kilku lat obserwowalne jest rosnące zainteresowanie językiem Kotlin, który dzięki swoim atutom funkcyjnym i prostocie użytkowania zdobył uznanie w oczach specjalistów. Wystarczy odwiedzić jakikolwiek portal ogłoszeniowy, aby sprawdzić, że jest coraz więcej pracy dla developera Kotlin. NFJ (No Fluff Jobs) jest pełne ofert, w których pracodawcy proponują atrakcyjne stanowiska, od juniorskich, przez eksperckie aż po seniorskie.

To język wzrastający, co oznacza, że w przyszłości sytuacja ta ulegnie jeszcze większej poprawie. Umiejętność pisania w Kotlin nie tylko zwiększa szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy, ale pozwala także na osiąganie lepszych wyników i szybsze, efektywniejsze wypełnianie powierzonych obowiązków, a to najlepsza droga do dynamicznego rozwoju kariery zawodowej.

Funkcjonalność języka Kotlin

Kotlin pozwala na stosowanie różnych stylów programowania, takich jak programowanie:

 • obiektowe;
 • funkcyjne;
 • proceduralne.

Oferuje także wiele przydatnych funkcji, takich jak:

 • null-safety;
 • lambdy;
 • wbudowane funkcje rozszerzające;
 • obsługę korutyn;
 • automatyczną konwersję typów.

Dzięki temu Kotlin może być wykorzystywany w szerokiej gamie dziedzin, np. tworzenia:

 • aplikacji mobilnych;
 • back-endu serwerów;
 • narzędzi deweloperskich.

Przykłady użycia języka programowego Kotlin

Przy użyciu języka Kotlin można tworzyć różne aplikacje, takie jak:

 • aplikacje mobilne na platformę Android;
 • gry wideo;
 • aplikacje desktopowe;
 • serwery.

Język ten znakomicie sprawdza się w projektach typu open source. Stanowi świetną formę wejścia do świata programistyki, dzięki czemu jego zastosowanie zwiększa się w coraz to większej liczbie projektów.

Kotlin kontra Java – który język programowania będzie lepszy?

Kotlin posiada wiele przewag nad Javą, chociaż należy pamiętać o tym, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, żeby jeden język był lepszy od drugiego.

Przede wszystkim, Kotlin jest prostszy do nauki i zrozumienia, co ułatwia programowanie i pozwala na efektywniejszą pracę. Jest świetnym wyborem dla amatorów, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w świecie IT. Może okazać się, że jego znajomość ułatwi zdobycie początkowej pracy, która otworzy dalsze możliwości rozwoju.

Kotlin wykorzystuje mniej kodu niż Java, co prowadzi do możliwości jego szybszego napisania i zmniejszenia liczby błędów. Ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo dzięki wprowadzeniu mechanizmu null-safety, który eliminuje ryzyko wystąpienia błędów typu NullPointerException. Jest wydajniejszy i szybszy od Javy, z uwzględnieniem czasów kompilacji i uruchamiania aplikacji.

Kotlin to prosty w użyciu język programowania, który zdobywa coraz większą popularność i uznanie wśród ekspertów oraz pracodawców. Opłaca się go znać, bo zwiększa szansę na zaistnienie na rynku pracy.

Polecane

Czy korzystanie ze studni głębinowych to rozwiązanie ekologiczne?

redakcja serwisu

Konstrukcja hali stalowej – dlaczego warto się na nią zdecydować?

redakcja serwisu

Czym są oleje do mechanizmów różnicowych

redakcja serwisu