Kotlin to kompatybilny z platformą Java język programowania, który został stworzony przez firmę JetBrains w 2011 roku. Cechuje się wysoką wydajnością, przejrzystą i zwięzłą składnią oraz dużą elastycznością, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla nowych programistów oraz do tworzenia dużych projektów. Jest także łatwy do nauki, a jego znajomość ceniona na rynku pracy. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?
Język Kotlin – czym jest?
Kotlin to wieloparadygmatyczny język programowania. Do jego głównych zalet należy interoperacyjność z językiem Java. Dzięki temu, że pierwszy jest kompatybilny z drugim, pozwala to na użycie istniejącego już kodu napisanego w Javie w nowych projektach pisanych w Kotlinie.
Kotlin zapewnia łatwiejsze i bezpieczniejsze programowanie w porównaniu do Javy, dzięki prostszej składni i bardziej zaawansowanym funkcjom, takim jak null-safety. Obie cechy pozwalają programistom na wykorzystanie najlepszych funkcji obu języków w jednym projekcie, co przyczynia się do większej wydajności i szybszego rozwoju aplikacji.
To język, który jest niezwykle atrakcyjny dla pracowników IT, ze względu na:
- bezpieczeństwo typów;
- czystość kodu;
- możliwość przenoszenia kodu między różnymi platformami.
To obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się języków programowania na świecie, stosowany zarówno do tworzenia aplikacji mobilnych, jak i desktopowych.
Czy znajomość języka Kotlin jest przydatna na rynku pracy?
Od kilku lat obserwowalne jest rosnące zainteresowanie językiem Kotlin, który dzięki swoim atutom funkcyjnym i prostocie użytkowania zdobył uznanie w oczach specjalistów. Wystarczy odwiedzić jakikolwiek portal ogłoszeniowy, aby sprawdzić, że jest coraz więcej pracy dla developera Kotlin. NFJ (No Fluff Jobs) jest pełne ofert, w których pracodawcy proponują atrakcyjne stanowiska, od juniorskich, przez eksperckie aż po seniorskie.
To język wzrastający, co oznacza, że w przyszłości sytuacja ta ulegnie jeszcze większej poprawie. Umiejętność pisania w Kotlin nie tylko zwiększa szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy, ale pozwala także na osiąganie lepszych wyników i szybsze, efektywniejsze wypełnianie powierzonych obowiązków, a to najlepsza droga do dynamicznego rozwoju kariery zawodowej.
Funkcjonalność języka Kotlin
Kotlin pozwala na stosowanie różnych stylów programowania, takich jak programowanie:
- obiektowe;
- funkcyjne;
- proceduralne.
Oferuje także wiele przydatnych funkcji, takich jak:
- null-safety;
- lambdy;
- wbudowane funkcje rozszerzające;
- obsługę korutyn;
- automatyczną konwersję typów.
Dzięki temu Kotlin może być wykorzystywany w szerokiej gamie dziedzin, np. tworzenia:
- aplikacji mobilnych;
- back-endu serwerów;
- narzędzi deweloperskich.
Przykłady użycia języka programowego Kotlin
Przy użyciu języka Kotlin można tworzyć różne aplikacje, takie jak:
- aplikacje mobilne na platformę Android;
- gry wideo;
- aplikacje desktopowe;
- serwery.
Język ten znakomicie sprawdza się w projektach typu open source. Stanowi świetną formę wejścia do świata programistyki, dzięki czemu jego zastosowanie zwiększa się w coraz to większej liczbie projektów.
Kotlin kontra Java – który język programowania będzie lepszy?
Kotlin posiada wiele przewag nad Javą, chociaż należy pamiętać o tym, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, żeby jeden język był lepszy od drugiego.
Przede wszystkim, Kotlin jest prostszy do nauki i zrozumienia, co ułatwia programowanie i pozwala na efektywniejszą pracę. Jest świetnym wyborem dla amatorów, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w świecie IT. Może okazać się, że jego znajomość ułatwi zdobycie początkowej pracy, która otworzy dalsze możliwości rozwoju.
Kotlin wykorzystuje mniej kodu niż Java, co prowadzi do możliwości jego szybszego napisania i zmniejszenia liczby błędów. Ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo dzięki wprowadzeniu mechanizmu null-safety, który eliminuje ryzyko wystąpienia błędów typu NullPointerException. Jest wydajniejszy i szybszy od Javy, z uwzględnieniem czasów kompilacji i uruchamiania aplikacji.
Kotlin to prosty w użyciu język programowania, który zdobywa coraz większą popularność i uznanie wśród ekspertów oraz pracodawców. Opłaca się go znać, bo zwiększa szansę na zaistnienie na rynku pracy.
Leave a Reply