Podział bram garażowych ze względy na sposób otwierania

brama garazowa

Ogólny podział nowoczesnych bram garażowych uwzględnia bramy otwierane w pionie i w poziomie. Nieco przestarzałym i mało funkcjonalnym rozwiązaniem są bramy garażowe rozwierane, jednak i ten typ bram garażowych znajduje swoich zwolenników. Wśród poszczególnych rozwiązań możemy wyróżnić kilka różnych bram garażowych, które cechują się odmienną funkcjonalnością w zależności m.in. od wielkości garażu, sposobu zagospodarowania przestrzeni pod jego sufitem i wysokości nadproża.

Ważnym kryterium wyboru bramy garażowej jest jednak nie tylko specyfika garażu, ale także szerokość i długość podjazdu, bo nie każda brama garażowa sprawdzi się w przypadku bardzo krótkiego podjazdu lub budynku, w którym garaż jest usytuowany tuż przy chodniku. Różnego rodzaju bramy garażowe oferuje np. firma Max Handel. Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie, warto poradzić się eksperta, który doradzi nam wybór wysokiej jakości bramy garażowej, szytej na miarę potrzeb i oczekiwań.

Rodzaje bram garażowych otwieranych w pionie (ku górze)

Do bram garażowych otwieranych w pionie zaliczamy:

  • bramy garażowe segmentowe górne – to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań, które doskonale sprawdza się w większości garaży;
  • bramy garażowe rolowane – mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz garażu;
  • bramy garażowe uchylne – ten rodzaj bram garażowych zajmuje nieco miejsca na zewnątrz garażu, co może okazać się problemem w przypadku krótkiego podjazdu.

Bramy garażowe otwierane w poziomie (na boki)

Do bram garażowych otwieranych w poziomie zaliczamy:

  • bramy segmentowe boczne – składają się z zachodzących na siebie segmentów, które po przesunięciu chowają się za boczną ścianą garażu;
  • bramy przesuwne – skrzydło bramy w całości przesuwa się i chowa za boczną ścianą garażu;
  • bramy rozwierane – jedno lub dwuskrzydłowe bramy garażowe rozwierane otwierają się podobnie jak tradycyjne drzwi.