Technologia z XXI wieku

Technologie rodem z XXI wieku, które zmieniły świat

Poziom, na którym obecnie znajduje się nowoczesna technologia jest dla wielu z nas wręcz kosmiczny i trudno sobie wyobrazić nowinki, które w jeszcze większym stopniu mogłyby zmienić funkcjonowanie współczesnego świata. Pewnie podobnie myśleliśmy na początku obecnego stulecia, kiedy na salony wkraczały coraz bardziej futurystyczne sprzęty i technologie, których istnienia nawet byśmy nie podejrzewali. Nie da się ukryć, że w niemal każdej dziedzinie życia codziennego używamy wynalazków, które światło dzienne ujrzały stosunkowo niedawno. O jakich wynalazkach technologicznych mowa?

Social Media

Korzystanie z Facebooka czy Instagrama jest dziś tak powszechne jak spożywanie posiłków. Brak konta w portalu społecznościowym jest równoznaczne z dziwactwem i fobią społeczną. I młodsi i starsi korzystają z popularnych social mediów non-stop: w domu, na przerwie w pracy (czasem również w czasie pracy), w komunikacji miejskiej czy stojąc w gigantycznym korku. Social media każdy zna i prawie każdy korzysta. Mark Zuckerberg wiedział co robi, kiedy w 2004 roku wraz z kolegami uruchomił serwis Facebook o zupełnie innym interfejsie, niż znamy obecnie. Ważną datą w historii światowych social mediów był 2010 rok, kiedy to Instagram pojawił się w sieci. Do dziś oba serwisy cieszą się dużym zainteresowaniem, podobnie jak Twitter czy LinkedIn.

Smartfony

Kiedyś symbolem prestiżu i wysokiej pozycji w hierarchii społecznej był telefon komórkowy sam w sobie. Obecnie większym zaskoczeniem jest brak telefonu komórkowego nowej generacji. Smartfony to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych wynalazków XXI wieku, który w dużym stopniu przyczynił się do cyfryzacji wszelkich procesów. Telefon komórkowy, który w początkowym zamyśle miał służyć jedynie do prowadzenia rozmów telefonicznych czy wysyłania wiadomości SMS to relikt przeszłości. Dziś dzięki smartfonom możemy korzystać z dobroci Internetu w każdym zakątku świata – przeglądając social media, oglądając filmy i seriale czy słuchać muzyki. Trudno znaleźć drugi tak uniwersalny wynalazek XXI wieku, bez którego dosłowne nie wyobrażamy sobie życia.

Książki elektroniczne i ich mobilne czytniki

Na początku obecnego tysiąclecia nikt nawet nie zastanawiał się nad tym, w jaki sposób może pozyskać książkę ulubionego autora. Oczywistym była wizyta w księgarni lub w bibliotece publicznej, by poczuć ten dobrze znany dreszczyk emocji. Obecnie wielu moli książkowych przerzuca się na e-booki, czyli książki w formie elektronicznej. Jest to o tyle rewolucyjne rozwiązanie, ponieważ niweluje problem z czytaniem książek które w papierowej postaci przypominają encyklopedię. Czytniki e-booków można włożyć do torebki czy plecaka i w każdej chwili zanurzyć się w lekturze.

Drukarki 3D

Urządzenie, które zmieniło postrzeganie wielu dziedzin nie tylko nauki, ale również życia codziennego. Drukarki tworzące wydruki w trójwymiarowej postaci przez wiele lat pozostawały w sferze marzeń, dzisiaj są już powszechnie stosowane w przemyśle, a nawet medycynie. Drukarki 3D co prawda nie należą jeszcze do standardowego wyposażenia zakładów produkcyjnych czy placówek medycznych z uwagi na wysokie koszty zakupu i serwisowania. Tempo rozwoju technologii jednak daje szansę na to, że już wkrótce będą to urządzenia ogólnodostępne znacznie usprawniające wiele procesów rządzących współczesnym światem.

Polecane

Projektowanie systemów bazodanowych – jak wygląda w praktyce?

redakcja serwisu

W jaki sposób można uatrakcyjnić firmowe szkolenie?

redakcja serwisu

Odciągi spawalnicze centralne – o czym mowa w praktyce?

redakcja serwisu