Technologia z XXI wieku

Technologie rodem z XXI wieku, które zmieniły świat

Poziom, na którym obecnie znajduje się nowoczesna technologia jest dla wielu z nas wręcz kosmiczny i trudno sobie wyobrazić nowinki, które w jeszcze większym stopniu mogłyby zmienić funkcjonowanie współczesnego świata. Pewnie podobnie myśleliśmy na początku obecnego stulecia, kiedy na salony wkraczały coraz bardziej futurystyczne sprzęty i technologie, których istnienia nawet byśmy nie podejrzewali. Nie da się ukryć, że w niemal każdej dziedzinie życia codziennego używamy wynalazków, które światło dzienne ujrzały stosunkowo niedawno. O jakich wynalazkach technologicznych mowa?

Social Media

Korzystanie z Facebooka czy Instagrama jest dziś tak powszechne jak spożywanie posiłków. Brak konta w portalu społecznościowym jest równoznaczne z dziwactwem i fobią społeczną. I młodsi i starsi korzystają z popularnych social mediów non-stop: w domu, na przerwie w pracy (czasem również w czasie pracy), w komunikacji miejskiej czy stojąc w gigantycznym korku. Social media każdy zna i prawie każdy korzysta. Mark Zuckerberg wiedział co robi, kiedy w 2004 roku wraz z kolegami uruchomił serwis Facebook o zupełnie innym interfejsie, niż znamy obecnie. Ważną datą w historii światowych social mediów był 2010 rok, kiedy to Instagram pojawił się w sieci. Do dziś oba serwisy cieszą się dużym zainteresowaniem, podobnie jak Twitter czy LinkedIn.

Smartfony

Kiedyś symbolem prestiżu i wysokiej pozycji w hierarchii społecznej był telefon komórkowy sam w sobie. Obecnie większym zaskoczeniem jest brak telefonu komórkowego nowej generacji. Smartfony to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych wynalazków XXI wieku, który w dużym stopniu przyczynił się do cyfryzacji wszelkich procesów. Telefon komórkowy, który w początkowym zamyśle miał służyć jedynie do prowadzenia rozmów telefonicznych czy wysyłania wiadomości SMS to relikt przeszłości. Dziś dzięki smartfonom możemy korzystać z dobroci Internetu w każdym zakątku świata – przeglądając social media, oglądając filmy i seriale czy słuchać muzyki. Trudno znaleźć drugi tak uniwersalny wynalazek XXI wieku, bez którego dosłowne nie wyobrażamy sobie życia.

Książki elektroniczne i ich mobilne czytniki

Na początku obecnego tysiąclecia nikt nawet nie zastanawiał się nad tym, w jaki sposób może pozyskać książkę ulubionego autora. Oczywistym była wizyta w księgarni lub w bibliotece publicznej, by poczuć ten dobrze znany dreszczyk emocji. Obecnie wielu moli książkowych przerzuca się na e-booki, czyli książki w formie elektronicznej. Jest to o tyle rewolucyjne rozwiązanie, ponieważ niweluje problem z czytaniem książek które w papierowej postaci przypominają encyklopedię. Czytniki e-booków można włożyć do torebki czy plecaka i w każdej chwili zanurzyć się w lekturze.

Drukarki 3D

Urządzenie, które zmieniło postrzeganie wielu dziedzin nie tylko nauki, ale również życia codziennego. Drukarki tworzące wydruki w trójwymiarowej postaci przez wiele lat pozostawały w sferze marzeń, dzisiaj są już powszechnie stosowane w przemyśle, a nawet medycynie. Drukarki 3D co prawda nie należą jeszcze do standardowego wyposażenia zakładów produkcyjnych czy placówek medycznych z uwagi na wysokie koszty zakupu i serwisowania. Tempo rozwoju technologii jednak daje szansę na to, że już wkrótce będą to urządzenia ogólnodostępne znacznie usprawniające wiele procesów rządzących współczesnym światem.

Polecane

Jak konserwować agregaty prądotwórcze?

redakcja serwisu

Płyny do dezynfekcji – jakie warto stosować?

redakcja

Gniazda elektryczne – jakie wybrać? Poradnik

redakcja serwisu