Podajnik ślimakowy – jak jest zbudowany i jak działa?

slimakowy podajnik

Podajniki ślimakowe są rodzajem podajników o bardzo prostej, ale efektywnej konstrukcji. Są one znane człowiekowi już od wieków i nadal znajdują się w zastosowaniu. Jak są one zbudowane i jak działają?

Czym jest podajnik ślimakowy?

Podajnik ślimakowy to rodzaj sprzętu do transportu materiałów, który służy do przenoszenia materiałów sypkich albo płynów z jednego miejsca do drugiego na różnych poziomach.

Obecnie takie podajniki wykorzystuje się często w przemyśle, na przykład powalają one na wydajne przetransportowanie materiałów z pojemnika magazynowego lub z silosu do maszyny produkcyjnej lub pakującej.

Budowa podajnika ślimakowego

Podajnik ślimakowy składa się z następujących elementów:

Ślimak

Ślimak, który jest nazywany także śrubą, jest głównym elementem podajnika ślimakowego i odpowiada za przemieszczanie materiału od jego wlotu do wylotu. Śruba jest zwykle wykonana ze stali nierdzewnej. Pióra ślimaka mogą miećzróżnicowane kształty, co przekłada się również na przebieg procesu transportowego.

Wlot

Wlot to punkt, w którym materiał wprowadzany jest do podajnika ślimakowego. Wlot może znajdować się na górze lub na dole leja samowyładowczego, w zależności od konstrukcji podajnika ślimakowego oraz obsługiwanego procesu. Przy wlocie może również znajdować się zbiornik przeznaczony na materiał.

Wylot

Wylot to punkt, w którym materiał opuszcza podajnik ślimakowy, na przykład może być on dostarczany do konkretnej maszyny albo do worka w maszynie pakującej. Wylot może znajdować się na końcu lub z boku podajnika ślimakowego.

Jednostka napędowa

Jest to napęd, który odpowiada za obracanie ślimaka i przesuwanie materiału. Jednostka napędowa może być elektryczna, hydrauliczna lub pneumatyczna. Od jej wydajności i efektywności będzie zależał proces przenoszenia.

Obudowa

Podajnik jest wyposażony również w obudowę, która może być otwarta albo zamknięta w zależności od rodzaju procesu. Może ona zatem przypominać rurę albo korytko.

Układ sterowania

Tego rodzaju układ reguluje pracę podajnika ślimakowego. Za pomocą układu można włączać oraz wyłączać przenośnik oraz określić jego prędkość pracy.

Gdzie można kupić podajniki ślimakowe?

Obecnie podajniki ślimakowe są urządzeniami stosowanymi powszechnie, dlatego też ich dostawą zajmuje się wiele firm, które mogą zaoferować klientom kompleksową obsługę w ramach ich doboru i montażu.

Dokładne informacje dotyczące oferty firm produkujących i sprzedających podajniki ślimakowe oraz przeznaczone do nich elementy, takie jak pióra ślimaka, można znaleźć w internecie.