Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

Ochrona mieszkania przed złodziejami

Szykuje się długo wyczekiwany urlop? Z pewnością myślisz o tym, jak będzie przedstawiać się wymarzony odpoczynek. Jednak wiele osób przed wyjazdem zastanawia się, jak zabezpieczyć mieszkanie, by po powrocie nie zastać go obrabianego przez rabusiów. Jakie są zatem sposoby na zabezpieczenie mieszkania, by nie doszło do takiej sytuacji?

Jak zabezpieczyć mieszkanie – drzwi i okna

Może to być zadziwiające, ale według statystyk Komendy Głównej Policji to mieszkania, a nie domy najczęściej są celem rabusiów. Tak więc zabezpieczenie mieszkania przed dłuższym wyjazdem jest kluczowe, jeżeli nie chcesz stracić swoich wartościowych przedmiotów. Zabezpieczenie mieszkania zaczyna się od drzwi. Jeżeli planujesz zakup drzwi wejściowych, pamiętaj by nigdy nie wybierać produktów najtańszych, nawet jeżeli ich wygląd jest dla ciebie zadowalający. Zamiast tego przemyśl, czy nie lepiej zainwestować w montaż drzwi antywłamaniowych. W Polsce są to produkty kwalifikowane w obrębie sześciu kategorii wytrzymałościowych. Im wyższą kategorie wybierzesz, tym wyższy poziom zabezpieczeń. Takie samo podejście należy mieć do okien, które również są klasyfikowane w siedmiu kategoriach. Co prawda zakup specjalistycznych okien antywłamaniowych może okazać się bardzo kosztowny, jeżeli jednak wydatek ten nie jest dla ciebie osiągalny, możesz zdecydować się na rolety antywłamaniowe lub specjalne klamki wewnętrzne, okucia metalowe, które są dużymi utrudnieniami dla włamywaczy. Tak wyposażone okna na pewno nie będą łatwe do sforsowania.

Jak zabezpieczyć mieszkanie – systemy alarmowe i monitoring

Jeżeli masz zabezpieczenia już drzwi i okna w mieszkaniu warto zainstalować przynajmniej jeden system alarmowy. Powinien on składać się z czujnika ruchu, który dostrzegalny jest w polu widzenia. Dzięki czemu natychmiast zareaguje jeżeli do mieszkania zbliży się ktoś nieznajomy i podejrzany. Na rynku istnieje bardzo dużo różnego rodzaju takich produktów – są to przykładowo czujniki laserowe, a także kamery działające na podczerwień. Możesz również zainwestować w prosty system monitoringu, który jest tak samo przydatny i skuteczny. Ostatecznie bardzo ważnym elementem, który w pełni zabezpiecza mieszkanie okazuje się czynnik ludzki. Jeżeli wybierasz się na dłuższą wyprawę, poproś zaufanego sąsiada, o to by odwiedzał Twoje mieszkanie co jakiś czas. Doskonale działa również zapalenie świateł, czy odsłonienie rolet, a także sprzątanie ulotek z przed drzwi. Warto pamiętać, że zanim złodziej zdecyduje się na kradzież będzie przez dłuższy czas obserwował mieszkanie, którym jest zainteresowany. Jeżeli przez dłuższy czas będzie widzieć zasłonięte rolety, a także to, że mieszkanie nie pali się światło może sobie obrać to miejsce jako cel.