Stephen King – co warto o nim wiedzieć?

kim jest Stephen King

Okrzyknięty „królem horroru”, żyjąca legenda literatury grozy, nagradzany na całym świecie i uwielbiany przez rzesze fanów – Stephen King. Urodzony w 1947 roku w Portland wybitny amerykański pisarz, znany także jako Richard Bachman oraz jako John Swithen – pod tymi pseudonimami Stephen King publikował w przeszłości. Jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających pisarzy na całym świecie. Jego książki sprzedały się do tej pory w nakładzie przekraczającym 350 mln egzemplarzy.

Stephen King jest wielokrotnym zdobywcą Nagród Brama Stokera i British Fantasy Award. Został również odznaczony bardzo prestiżowym Medalem za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską.

Światową sławę Stephenowi Kingowi przyniosła powieść „Carrie” z 1973 roku o gnębionej przez rówieśników licealistce, która pewnego dnia odkrywa w sobie potężne, telekinetyczne zdolności. Podobnie jak wiele późniejszych jego dzieł literackich, „Carrie” doczekała się ekranizacji. Doceniona przez krytyków. Stała się klasykiem gatunku.

Życiorys

Kiedy Stephen King miał trzy lata, jego ojciec porzucił swoją rodzinę i odtąd wychowywała go samotnie matka. Często miewali problemy finansowe. W dzieciństwie był świadkiem tragicznego wypadku swojego przyjaciela, który wpadł pod pociąg. Do pisania namówiła go matka. W 1960 roku napisał swoje pierwsze opowiadanie, które jednak nie doczekało się żadnej odpowiedzi z wydawnictwa. Studiował anglistykę. Ożenił się w 1971 roku, ma trójkę dzieci. Pisywał opowiadania do męskich magazynów, żeby zarobić na życie. Przez 10 lat miał problemy z alkoholem.

Wszechstronność autora

Stephen King, będący przede wszystkim kojarzony z gatunkiem horroru, nie ogranicza się w swojej twórczości jedynie do grozy. Stephen King jest także autorem poczytnych powieści kryminalnych, takich jak trylogia o detektywie Billu Hodgesie, czy Pan Mercedes, z przyznaną nagrodą Edgar Allan Poe Award dla najlepszego kryminału 2014 roku (na jej podstawie powstał miniserial w reżyserii Jacka Bendera), a nawet książek fantastycznych – fenomenalny cykl Mroczna Wieża.

Ciekawostki z życia Stephena Kinga

Stephen King w wielu książkach umiejscowił fabułę w jego rodzinnym stanie, Maine. W 2002 roku Stephen King zapowiedział zaprzestanie dalszego pisania z powodu bólu, jaki odczuwa – siedząc. Jednakże nie zrealizował swojego zamiaru.

Najdłuższa powieść Stephena Kinga to „Bastion”. Ma niemalże 1200 stron i często jest oceniana jako najlepsza z jego powieści. Jego twórczość doczekała się blisko 80 ekranizacji. Najsłynniejsze z nich to „Skazani na Shawshank”, „Zielona mila”, „Lśnienie”