Oleje przekładniowe – Co warto nich wiedzieć?

samochod

Mechanizmy w pojazdach takich jak samochody osobowe, motocykle czy też pojazdy rolnicze wymagają odpowiedniego smarowania. Oleje silnikowe i przekładniowe to bardzo ważny element eksploatacyjny, bez którego silnik nie jest w stanie funkcjonować na dłuższą metę. Istotny jest odpowiedni dobór oleju jak też jego częsta wymiana.

Jakie funkcje posiadają oleje silnikowe i przekładniowe?

Olej, który wlewamy do silnika czy też skrzyni biegów ma ogromny wpływ na żywotność mechanizmów. Pojazdy podczas swojej pracy wytwarzają tarcie, które musi być w jakiś sposób niwelowane, aby elementy zwyczajnie się nie zużywały. Zaniedbanie oleju może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Zdecydowanie lepiej zainwestować w dobrej jakości oleje przekładniowe Total niż później przeprowadzać kosztowne naprawy. Poza zabezpieczeniem elementów przed tarciem olej pełni również funkcję czyszczącą. Podczas pracy silnika czy też przekładni, wytwarzane są różnego typu zanieczyszczenia takie jak np. drobinki metali. Dobrej jakości olej skutecznie je zbiera. Dlatego właśnie tak ważna jest regularna wymiana olejów na nowe. Warto też zauważyć, że olej przy wymianie jest w stanie wiele powiedzieć nam na temat elementów, przy których pracował. Olej ma również za zadanie odprowadzać ciepło, aby nie doprowadzać do przegrzania się.

Najpopularniejsze pytania odnośnie olejów

Wielu młodych kierowców czy rolników często pyta, jaki olej przekładniowy najlepiej jest wybrać. Wszystko tak naprawdę zależy od modelu samochodu/ciągnika. Inny olej zastosujemy w samochodzie, a inny w maszynie wyposażonej w noże do kombajnu. Oleje opisuje się oznakowaniem GL, po którym następuje cyfra w zakresie 1-6. Cyfra mówi nam o warunkach pracy oleju. Im większa cyfra tym warunki mogą być trudniejsze. Częstym pytaniem jest również to czy oleje można ze sobą mieszać. Odpowiedź jest taka, że fakt, można to zrobić jednak mieszane oleje muszą charakteryzować się tą samą lepkością i pochodzić z tej samej ,,rodziny”.