Wiele gospodarstw domowych, ale i zakładów produkcyjnych zmaga się z problemem, jakim jest osad znajdujący się w kotle. Długotrwałe stosowanie nieodpowiedniej jakości wody do zasilania kotła prowadzi do gromadzenie się kamienia kotłowego a także może doprowadzić do zniszczenia urządzenia oraz innych sprzętów, w których wykorzystywana jest woda nieodpowienio uzdatniona i przygotowana do użycia. Jak pozbyć się osadu z kotła?
Czym jest osad w kotle?
Osad w kotle, nazywany również kamieniem kotłowym, to nic innego jak związki wapnia i magnezu, które tworzą osady mineralne. Występują w postaci twardego osadu mineralnego i mogą powodować problemy techniczne, a także straty ekonomiczne wynikające z blokowania przepływu wody oraz wymiany ciepła. Kamień można zaobserwować chociażby w czajnikach, ale także w instalacji grzewczej. Stare rury stalowe są najbardziej podatne na jego osadzanie się. Dużo bardziej odporne na osadzanie się kamienia kotłowego są gładkie instalacje wykonane z miedzi, bądź tworzyw sztucznych. Nie zawsze jednak możliwa jest wymiana takiego systemu.
Jakie zagrożenie powoduje osad z kotła?
Osad z kotła ze względu na swoje izolujące działanie powoduje, że sprawność tego urządzenia spada. To z kolei generuje wyższe koszty związane z potrzebą wykorzystania większej ilości paliwa. Dodatkowo ciepło z wnętrza urządzenia grzewczego nie jest właściwie odprowadzane przez wodę kotłową, co powoduje podniesienie temperatury pracy rurek i ich zniszczenie lub przepalenie. W przypadku linii technologicznej twarda woda może powodować szereg nieprawidłowości na kolejnych etapach ciągu produkcyjnego.
Jak usunąć osad z kotła?
Żeby usunąć osad kotła, warto pomyśleć o mechanicznym zabezpieczeniu wody. W tym celu wykorzystuje się na przykład filtry czy stacje zmiękczania. Filtracja mechaniczna powinna być zawsze pierwszym etapem uzdatniania cieczy. Jej zadaniem jest usunięcie cząstek stałych.
Stacje zmiękczania wody natomiast w kolejnym etapie uzdatniania wody eliminują twardą wodę na drodze wymiany jonowej. Przepływające przez żywicę jony wapnia i magnezu są wymieniane na jony sodu. Firmy takie jak Global Concepts 2000 Polska oferują tego typu urządzenia. Dobór konkretnego rozwiązania należy jednak zawsze dostosować do potrzeb użytkownika. Uzupełnieniem powyższych metod powinno być wykorzystanie odpwiednio dobranych środków chemicznych zabezpieczajacych układy kotłowe.
Leave a Reply