Frezowanie betonu – na czym polega?

budowa domu

Frezowanie betonu to jeden z wielu sposobów na obróbkę betonowej powierzchni. Dzięki niemu można dobrze oczyścić betonowe podłoże, a także je wyprofilować. Z tego powodu frezowanie betonu jest wykorzystywane zarówno podczas prac remontowych, jak i gdy budowany jest nowy dom. Jak dokładnie wygląda frezowanie betonu.

Frezowanie betonu i inne rodzaje obróbki

Posadzki betonowe można obrabiać na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest frezowanie betonu. Jego celem jest oczyszczenie, wyrównanie oraz wyprofilowanie podłoża. Beton jest frezowany zarówno przy budowach nowych domów, jak i podczas remontu, gdy okaże się, że posadzka betonowa się rozwarstwia.

Frezowanie to jednak nie jedyny rodzaj obróbki. Gdy nie chcemy by powierzchnia była gładka, gdyż zależy nam szorstkiej powierzchni zapewniającej lepszą przyczepność to możemy wykorzystać groszkowanie betonu zwane też śrutowaniem. Korzystając z tego sposobu nadamy powierzchni charakter antypoślizgowy, a ponadto dzięki niemu można odsłonić wszelkie szczeliny czy pęknięcia w betonie.

Jakich maszyn używa się do frezowania betonu?

Do frezowania betonu jak sama nazwa na to wskazuje wykorzystywane są frezarki. Są to specjalne urządzenia, których jest kilka typów. Tradycyjne są frezarki bębnowe, które zazwyczaj są wyposażone w bęben o szerokości 20-30 centymetrów. Z ich pomocą usuwane są niewielkie przewyższenia. Oprócz tego istnieją frezarki planetarne. Ich zadanie to z kolei wyrównanie powierzchni i oczyszczenie go z zabrudzeń.

Największe są frezarki ciężkie. Ten sprzęt to już naprawdę potężna maszyna, która służy m.in. do obróbki mas bitumicznych. Szerokość bębnów frezujących w frezarce ciężej może osiągnąć pułap nawet 250 cm.

Jakie są metody frezowania betonu?

Istnieje sporo metod frezowania. Mamy na przykład frezowanie oczyszczające, którego celem jest przygotowanie podłoża pod wylewkę. Frezowanie planetarne pozwala zminimalizować nierówności i ujednolicić beton. Na rozwarstwiający się beton przygotowano frezowanie głębokie. Nad przyczepnością oraz estetyką pracuje z kolei frezowanie ujednolicające.