Marynarki i spodnie – jak dobierać je na długość?

garderoba

Świat męskiej elegancji bywa czasem niezwykle konserwatywny i nie wybacza błędów. Właśnie z tego powodu, warto jest poświęcić chwilę, żeby dowiedzieć się jakie są najczęściej łamane zasady męskiej elegancji i co zrobić, by efektywnie ich unikać. Zdecydowanie najczęściej popełnianym błędem jest kupowanie zbyt dużych lub zbyt obcisłych ubrań. Zastanówmy się więc przez chwilę, jak dobierać marynarki i spodnie właściwej długości i szerokości – odpowiedź poznasz w tym artykule.

Marynarki i spodnie – na co oprócz rozmiaru zwrócić uwagę?

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, zasady rządzące światem męskiej elegancji są dosyć sztywne i nie jest trudno popełnić jakiś błąd. Zanim przejdziemy więc do kwestii wyboru długości marynarki i spodni, prześledźmy najważniejsze informacje odnośnie tego, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i zestawianiu.

Kolorystyka

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy wybrać odpowiednie marynarki i spodnie, które będziemy mogli w miarę swobodne ze sobą zestawiać, są ich kolory. Ich wybór będzie w dużej mierze uzależniony od okazji – na ślub możemy ubrać się inaczej niż na pogrzeb, jednak w dużej mierze zależy to od naszych osobistych preferencji. Jakie kolory będą najlepsze i najbardziej uniwersalne?

Zdecydowanie warto postawić na klasyczne rozwiązania kolorystyczne, takie jak granat, czerń oraz grafit. Niezależnie od okazji, te kolory będą odpowiednie właściwie zawsze, ale jednym wyjątkiem. Jest nim konieczność założenia pełnego, czarnego garnituru – zgodnie z zasadami jego ubranie będzie stosowne jedynie na pogrzeb, ewentualnie na uroczystości odbywające się wieczorem.

Materiał i krój

Innym niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na dobór odpowiedniej marynarki i spodni jest materiał. Podobnie jak w wypadku kolorów odzieży, najbezpieczniejszym wyborem na oficjalne okazje będzie prostota, która w tym wypadku polega na doborze jednolitych i gładkich materiałów. Co jednak w sytuacjach, które nie wymagają od nas aż takiej elegancji?

Wówczas można postawić na bardziej odważne dobory materiałów i splotów. Chociażby w stylu smart-casual sprawdzi się wełniana marynarka o grubszym splocie, czy marynarka sportowa z ozdobnymi przeszyciami.

Marynarki i spodnie – jak wybrać właściwy rozmiar?

Dobrze, skoro mamy za sobą ogólne informacje odnośnie tego, jak kolorystycznie i materiałowo możemy dobrać spodnie i marynarki, przejdźmy do głównego tematu – ich rozmiaru. Niestety, ale zakładanie ubrań o niewłaściwym rozmiarze jest bardzo często spotykane. Przeważnie dotyczy to mężczyzn w sile wieku, którzy pamiętają ogromne i luźne garnitury z lat dziewięćdziesiątych i wybierając marynarki i spodnie skłaniają się ku podobnym fasonom.

Moda jednak się zmieniła i założenie zbyt luźnego garnituru jest obecnie uznawane za spory błąd. Jak go uniknąć? Przede wszystkim wiedząc, jak powinny leżeć na nas marynarki i spodnie. Zacznijmy od spodni – powinny one opadać na tył naszego buta tworząc jedno zagięcie. Jeśli jest ich więcej, oznacza to, że spodnie są na nas zdecydowanie zbyt długie. Jeśli jednak nasze spodnie nie tworzą żadnych zagnieceń, najprawdopodobniej są zbyt krótkie.

Oczywiście, pomijając kwestię długości, spodnie muszą pasować do obwodu naszego pasa, ale raczej z tym parametrem nie powinno być problemów. Wybierzmy takie spodnie, których pasek będzie jedynie lekko je podtrzymywał – jeśli spodnie będą za szerokie, a pasek zapięty zbyt ciasno, narażamy się na niezbyt ciekawy efekt powyginanych i pofalowanych spodni.

Co natomiast z marynarką? W tym wypadku należy koniecznie zwrócić uwagę na jedną rzecz – nie ma większego sensu wyciągać rąk do przodu przy przymiarce marynarki. Kiedy będziemy nosić marynarkę, nasze ręce przez większość czasu będą luźne, więc to w takiej pozycji najlepiej jest sprawdzić długość rękawów. Mankiet koszuli powinien wystawać spod rękawa na około centymetr lub półtora centymetra. Jeśli wystaje bardziej – marynarka ma zbyt krótki rękaw.

Kiedy mamy pewność, że rękawy naszej marynarki leżą na nas jak ulał, zwróćmy uwagę na jej klapy. Powinny one delikatnie leżeć na klatce piersiowej, nie zostawiając zbyt dużego prześwitu pomiędzy naszą koszulą a marynarką.