przewody

Złącza kablowe – rodzaje i zastosowanie. Gdzie można je zamówić?

Właściwy dobór elementów systemów elektrycznych ma bardzo duże znaczenie dla sprawności i bezpieczeństwa ich funkcjonowania. W tym celu wykorzystywane są między innymi złącza kablowe. Co warto wiedzieć na temat tych komponentów?

Czym są złącza kablowe?

Elementy określane jako złącza kablowe przeznaczone są do rozdziału energii elektrycznej oraz dodatkowo służą jako zabezpieczenia systemów elektrycznych, między innymi przed przeciążeniami oraz przed zwarciami.

Można zakupić gotowe złącza kablowe oferowane przez wielu producentów osprzętu elektrycznego, lecz mogą być one także budowane na indywidualne zamówienie. To powoduje, że złącza te mogą być dopasowane specjalnie do konkretnego przeznaczenia, aby dzięki temu mogły one zapewnić właściwe działanie systemu.

Złącza kablowe – rodzaje

Istnieją różne rodzaje złącz kablowych, które można podzielić pod kątem ich budowy oraz przeznaczenia.

Złącza kablowe można podzielić na poniższe rodzaje:

  • Pod kątem ich wykonania – na gotowe złącza oraz na te wykonane na zamówienie zgodnie z życzeniem klienta.

  • Pod kątem ich miejsca montażu – złącza kablowe mogą być przeznaczone do używania jako wolnostojące, także wyposażone w fundament, albo mogą być one przystosowane do zamontowania w budynkach.

  • Pod kątem obudowy – do zabezpieczania złącz kablowych stosowane są różne warianty obudów, na przykład metalowe, z tworzywa sztucznego.

  • Pod kątem wyposażenia – jest ono dobierane indywidualnie.

Co wchodzi w skład złącz kablowych?

Do wykonania złącz kablowych wykorzystuje się różne rodzaje komponentów. Są to między innymi:

  • Rozłączniki bezpiecznikowe,

  • Podstawy bezpiecznikowe,

  • Aparatura modułowa.

Są one umieszczane na przystosowanych do ich montażu szynach, a także współpracują z torami prądowymi, które wykonane są z płaskowników z miedzi lub aluminium albo wyposażone są w przewody izolowane.

Gdzie stosuje się złącza kablowe?

Obecnie złącza kablowe mają bardzo szerokie zastosowanie i są one używane w wielu miejscach, w których konieczne jest wykorzystanie tego typu komponentów.

Najczęściej złącza te używane są w zakładach produkcyjnych, gdzie pozwalają one na efektywne działanie urządzeń, maszyn, instalacji, a także systemów automatyki przemysłowej. Także spotykane są one w innych obszarach, na przykład w budynkach mieszkalnych, komercyjnych, użyteczności publicznej.

Gdzie dostępne są złącza kablowe?

Gotowe złącza kablowe oraz złącza wykonane na zamówienie dostarcza dzisiaj wielu producentów. Z ich ofertami można zapoznać się online i zamówić również za pośrednictwem internetu.

Polecane

Co trzeci inwestor ma w swoim portfelu fundusze typu ETF. Przyciągają ich m.in. niższe koszty

redakcja

Zarabiaj na życie jako cukiernik – jak zacząć?

redakcja serwisu

Szafy metalowe – w jakich przestrzeniach powinny się pojawić?

redakcja serwisu