Dyskopatia u jamnika. Przyczyny, objawy, leczenie

przyczyny dyskopatii u jamnika

Schorzenie kręgosłupa, które związane jest z zaburzeniami neurologicznymi wynikającymi z uszkodzenia lub zmiany położenia tarczek międzykręgowych to właśnie dyskopatia. Choroba ta dotyka wiele psów bez względu na wiek czy płeć. Aczkolwiek częściej występuje u ras małych. Jednymi z najbardziej narażonych psów na wystąpienie dyskopatii są jamniki. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej o tej chorobie.

Dlaczego u jamników pojawia się dyskopatia?

Jedną z przyczyn występowania dyskopatii u psów są ich predyspozycje rasowe. Jamniki charakteryzują się specyficzną budową anatomiczną, czyli długim tułowiem z krótkimi kończynami. To właśnie dlatego są narażone na dyskopatię, pojawiającą się w odcinku szyjnym i piersiowym, jak również lędźwiowym. Nie tylko inna budowa jamników jest przyczyną występowania tej choroby, także nadmierne przeciążenia kręgosłupa mogą wywołać dyskopatię.

Jak rozpoznać dyskopatię u swojego jamnika?

Jeśli czworonożny przyjaciel zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe, opiekun z pewnością zauważy niepokojące sygnały. Zazwyczaj w początkowym etapie rozwoju dyskopatii pies wykazuje niechęć do jakiegokolwiek ruchu, np. nie wskakuje na kanapę, a także problematyczne może okazać się schodzenie lub wchodzenie po schodach. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii z profesjonalnej Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie. Brak podjęcia jakichkolwiek działań leczniczych może prowadzić do porażenia jednej pary kończyn lub dwóch.

Jak przebiega proces leczenia dyskopatii?

Weterynarz po zdiagnozowaniu dyskopatii u jamnika może zaproponować dwie formy leczenia w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Jednym z rozwiązań jest leczenie operacyjne. Dlatego, jeśli opiekun podejrzewa dyskopatię u swojego jamnika, powinien od razu skierować się do weterynarza chirurga. Kolejną formą terapii stosowaną przez specjalistów jest leczenie farmakologiczne polegające na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomimo tego, że leczenie operacyjne jest skuteczniejsze, za lepsze rozwiązanie uznaje się działania profilaktyczne, czyli regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli dość wcześnie zostanie rozpoznana dyskopatia, tym efektywniejszy jest proces leczenia i możliwie szybki powrót do zdrowia.