Jak wymierzyć drzwi przed zakupem zamka?

wymiana zamka w drzwiach

Konieczność wymiany zamka w drzwiach może pojawić się w różnych okolicznościach. Najczęściej dotyczy to sytuacji nadmiernego wyeksploatowania jego mechanizmu albo zgubienia klucza. Wybierając nowy model, szczególną uwagę trzeba zwrócić na idealne dopasowanie jego wymiarów do wielkości otworów znajdujących się w drzwiach. Nie wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić niezbędne pomiary? Takie informacje znajdziesz w naszym artykule.

Mierzenie zamków do drzwi – jak to wygląda w praktyce?

Przed przystąpieniem do dokonywania czynności pomiarowych, najpierw należy zwrócić uwagę na rodzaj zamka. W większości przypadków klienci mają do wyboru trzy typy takich produktów:

  • standardowe zamki zamykane i otwierane zwykłymi kluczami, montowane głównie w drzwiach wewnętrznych;
  • zamki na wkładkę bąbelkową – znajdujące zastosowanie w drzwiach zewnętrznych;
  • zamki z blokadą – modele zamykane od środka, najlepiej sprawdzające się w łazienkach oraz toaletach.

Mierząc zamek do drzwi Esco lub innej marki, w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jego rozstaw,  czyli odległość między klamką a zamkiem. W zależności od typu danego artykułu ocenia się, ile milimetrów dzieli środek bolca obrotowego klamki odpowiednio od: środka otworu na klucz, wkładki bębenkowej albo trzpienia blokady. Wartość wspomnianego parametru zazwyczaj oscyluje na poziomie 72,9 lub 92 mm.

Później trzeba zwrócić uwagę na odległość od czoła zamka do osi obrotu klamki. Z reguły wynosi ona od 25 do 60 mm.

Dwa wyszczególnione powyżej pomiary są najistotniejsze przy dobieraniu zamków do drzwi. Mimo wszystko warto jednak zmierzyć również wysokość i szerokość puszki oraz szerokość i długość czoła.

Jak wymienić zamek w drzwiach?

Wymieniając mechanizm zamka, zazwyczaj najpierw należy odkręcić szyld oraz klamkę. W dalszej kolejności należy usunąć śruby mocujące zamek, znajdujące się z boku drzwi. Potem przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych narzędzi podważa się zamek i wyjmuje się go z otworu. Następnie umieszcza się tam nowy model kupiony w takim sklepie, jak Hurtownia Art. Metalowych Henryk Karolewski. Artykuł ten trzeba odpowiednio dokręcić za pomocą dołączonych do zestawu śrub. W dalszej kolejności należy koniecznie sprawdzić poprawność działania mechanizmu zamka. Na samym końcu montuje się szyld oraz klamkę.