Dlaczego konserwacja zamków jest bardzo ważna?

Konserwacja zamków

Zamki w drzwiach zewnętrznych są stałym elementem ich wyposażenia, dlatego często nie zwracamy większej uwagi na ich stan techniczny, dopóki nie napotkamy pierwszych problemów ze swobodnym przekręcaniem klucza w zamku. Zacinający się mechanizm potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, ale co najgorsze, traci on swoje pierwotne właściwości antywłamaniowe. Niesprawny zamek w drzwiach to swego rodzaju zaproszenie dla włamywaczy, dlatego już teraz warto zadbać o zamki w domu czy mieszkaniu, w czym nieocenioną rolę odgrywa konserwacja zamków.

Regularna konserwacja zamków przedłuża ich żywotność

Zamki w drzwiach wejściowych siłą rzeczy podlegają intensywnej eksploatacji z uwagi na ich codzienne użytkowanie. Tym samym mechanizm zamków drzwi z czasem może wykazywać pierwsze oznaki nadmiernego zużycia. Mogą świadczyć o tym m.in. zacinanie się zamka lub napotykanie oporu podczas wkładania klucza do zamka, które mogą wynikać z nagromadzonego wewnątrz zamka kurzu czy innych zabrudzeń, ale również z uszkodzeń mechanicznych. Regularna konserwacja zamków w drzwiach wejściowych przedłuża ich przydatność, a także pozwala zachować pełną funkcjonalność. W przeciwnym razie konieczna będzie przedwczesna naprawa zamków bądź też ich wymiana.

Konserwacja zamków – czego używać?

W sieci można znaleźć wiele sposobów na konserwację zamków drzwi antywłamaniowych, jednak nie wszystkie można zaliczyć do skutecznych czy bezpiecznych dla prawidłowego działania mechanizmu. Wśród najczęściej wymienianych środków do konserwacji zamków w drzwiach wymienia się różnego rodzaju smary czy oleje, które jednak zamiast usuwać brud z zamka przyczynią się do ich nadmiernego nagromadzenia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego środka do konserwacji zamków przystosowanego do ich specyfiki.

Zamki w drzwiach – kiedy zdecydować się na wymianę?

Konserwacja zamków pozwala na dłużej cieszyć się z ich bezproblemowego działania, jednak każdy mechanizm po odpowiednio długim czasie użytkowania wymaga naprawy czy też wymiany. W przypadku coraz bardziej uciążliwych problemów z zamkiem antywłamaniowym warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który oceni, czy naprawa ma sens czy lepiej zdecydować się na wymianę zamków.

Pogotowie Zamkowe działające na terenie Gdańska i okolic pozwala szybko i sprawnie przywrócić zamkom ich pełną funkcjonalność, a w razie potrzeby doświadczeni fachowcy przeprowadzą kompleksową wymianę zamków na nowe. Pogotowie zamkowe Gdańsk to również nieoceniona pomoc przy awaryjnym otwieraniu mieszkań, które często dzieje się udziałem niesprawnych zamków.