Co wpływa korzystnie na stawy?

Stawy

Bóle, będące skutkiem stanu zapalnego w stawach, najczęściej dolegają osobom w wieku dojrzałym albo sportowcom. Czasami problemem jest starzenie się organizmu a czasem choroba zwyrodnieniowa stawów. Jak zadbać o swoje stawy? Oto kilka wskazówek!

Aktywność fizyczna a zdrowe stawy

Pomimo, iż przy bolących stawach, ruch nie jest komfortowy, bywa naprawdę niezwykle skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorych stawów. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie, które mogą trochę odciążyć stawy, polepszają ich elastyczność, a także paradoksalnie redukują uczucia bólu w stawach. Co więcej, aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie, a utrata zbędnych kilogramów wiąże się z odciążeniem naszych stawów.

Jak zaplanować swój plan treningowy? Po pierwsze, zacznij od spotkania z lekarzem, trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Profesjonalista najlepiej określi Twój stan zdrowia i wskaże, które ćwiczenia będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Do każdego pacjenta powinno podejść się indywidualnie, gdyż każdy przypadek jest inny. Zaleca się rozpocząć ćwiczenia od lekkich treningów, np. rozciągania lub jogi. W przypadku osób z otyłością, specjaliści radzą zacząć od spacerów, a później modyfikować i utrudniać treningi.

Rola odżywiania na stan stawów

Czynnikiem niezbędnym, do utrzymania stawów w dobrej kondycji, jest zbilansowana dieta. Posiłki powinny zawierać składniki, wpływające na odbudowę chrząstki i mazi stawowej. Niezastąpionym makroelementem jest białko, które odpowiada za odbudowę tkanek. Najczęściej kojarzy nam się z przyrostem struktur mięśniowych, ale pełni też kluczową rolę w budowaniu chrząstki stawowej. Zadbaj o spożywanie pełnowartościowego białka. Wprowadź do swojej diety, bogaty w wapno, nabiał, np. mleko, twaróg, jogurt lub kefir. Bez obaw, możesz też jeść chude mięso i ryby.

W celu złagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, zadbaj, aby Twoje posiłki zawierały kwasy Omega – 3. Wpływają korzystnie na elastyczność stawów, poprawiają wchłanianie cennego wapnia i wzmacniają układ immunologiczny. Omega – 3 można znaleźć w rybach, skorupiakach, orzechach włoskich, migdałach, oleju rzepakowym oraz tofu.

Nie zapominaj również o regularnym spożywaniu produktów, bogatych w witaminy C i E. Jedząc pietruszkę, brokuły, paprykę, porzeczki, czy kiwi, dostarczysz do organizmu witaminę C, która stymuluje produkcję kolagenu i wspiera odbudowę tkanki łącznej oraz chrząstek. Natomiast, witamina E, zawarta, np. w orzechach włoskich, wykazuje działanie przeciwzapalne. Jeśli szukasz więcej informacji o diecie, więcej porad dotyczących zdrowia znajdziesz na stronie https://bol-stawow.pl/kategoria/zdrowie/.

Kiedy warto rozważyć suplementację?

Aby poprawić stan naszych stawów, czasami mówi się o benefitach suplementacji preparatu z kwasem hialuronowym i siarczanem chondroityny. Organizm człowieka naturalnie produkuje kwas hialuronowy, gdyż chroni chrząstki przed uszkodzeniami. Niestety, wraz z wiekiem, jego produkcja się zmniejsza. Natomiast, chondroityna, wpływa na wytrzymałość stawów i ich ogólny stan. Stosowanie suplementów powinni przemyśleć, przede wszystkim seniorzy, osoby po zabiegach ortopedycznych oraz wyczynowi sportowcy.

Oba czynniki, aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, są niezbędne do zachowania stawów w jak najlepszej formie. Jeśli czujesz, że nie zaspokoiliśmy Twojej ciekawości w tym temacie, kliknij tutaj aby dowiedzieć się jak dbać o stawy.