Czym jest zespół policystycznych jajników?

wielotorbielowatosc jajnikow

Zespół policystycznych jajników (PCOS, wielotorbielowatość jajników) to schorzenie, które bardzo często jest przyczyną niepłodności u kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta ma podłoże endokrynologiczne, prowadząc do zaburzeń miesiączkowania oraz braku owulacji, a także wystąpienia innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jakie są przyczyny i objawy PCOS? Wyjaśniamy.

Co to jest zespół policystycznych jajników?

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu zespołu policystycznych jajników (PCOS). To schorzenie endokrynologiczne, które powoduje poważne problemy z zajściem w ciążę. Zespół policystycznych jajników jest także nazywany wielotorbielowatością jajników. Schorzenie to diagnozowane jest przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym.

Oprócz zaburzeń endokrynologicznych u pacjentek z PCOS diagnozowane są także różne zaburzenia ogólnoustrojowe. Każda kobieta, u której występują nieregularne miesiączki, powinna zostać zbadana przez ginekologa w celu oznaczenia m.in. poziomu męskich hormonów płciowych. Niezbędne badania diagnostyczne można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym w Białymstoku dr Anny Kluz-Kowal.

PCOS – najczęstsze objawy

Jednym z charakterystycznych objawów zespołu policystycznych jajników są zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Początkowo zaburzenia hormonalne mogą powodować nieznaczne odchylenia od normy, jednak z czasem problemy zdrowotne kobiety, zaczynają się nasilać. Podczas badania ginekologicznego USG, które wykonywane jest u ginekologa, widoczne są zmiany w wyglądzie jajników. Objawem PCOS, oprócz zaburzeń miesiączkowania, są także m.in.:

  • cykle bezowulacyjne,
  • nadmierne przybieranie na wadze,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi,
  • nadmierne owłosienie,
  • zmiany skórne w postaci trądziku,
  • łysienie androgenowe,
  • ogólne złe samopoczucie.

Jakie są przyczyny PCOS?

Zespół policystycznych jajników jest schorzeniem, którego podłoże nie zostało jeszcze dokładnie poznane. Wiadomo jednak, że może mieć związek z czynnikami genetycznymi, które powodują, że schorzenie to często występuje rodzinnie. W przypadku PCOS bardzo ważna jest szybka diagnostyka, która pozwala na odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia. Dzięki wykryciu choroby, zanim poczyni ona poważne szkody w organizmie, możliwe jest nie tylko przywrócenie kobiecie prawidłowej płodności, ale także uniknięcie skutków ubocznych PCOS.