wielotorbielowatosc jajnikow

Czym jest zespół policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników (PCOS, wielotorbielowatość jajników) to schorzenie, które bardzo często jest przyczyną niepłodności u kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta ma podłoże endokrynologiczne, prowadząc do zaburzeń miesiączkowania oraz braku owulacji, a także wystąpienia innych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Jakie są przyczyny i objawy PCOS? Wyjaśniamy.

Co to jest zespół policystycznych jajników?

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu zespołu policystycznych jajników (PCOS). To schorzenie endokrynologiczne, które powoduje poważne problemy z zajściem w ciążę. Zespół policystycznych jajników jest także nazywany wielotorbielowatością jajników. Schorzenie to diagnozowane jest przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym.

Oprócz zaburzeń endokrynologicznych u pacjentek z PCOS diagnozowane są także różne zaburzenia ogólnoustrojowe. Każda kobieta, u której występują nieregularne miesiączki, powinna zostać zbadana przez ginekologa w celu oznaczenia m.in. poziomu męskich hormonów płciowych. Niezbędne badania diagnostyczne można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym w Białymstoku dr Anny Kluz-Kowal.

PCOS – najczęstsze objawy

Jednym z charakterystycznych objawów zespołu policystycznych jajników są zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Początkowo zaburzenia hormonalne mogą powodować nieznaczne odchylenia od normy, jednak z czasem problemy zdrowotne kobiety, zaczynają się nasilać. Podczas badania ginekologicznego USG, które wykonywane jest u ginekologa, widoczne są zmiany w wyglądzie jajników. Objawem PCOS, oprócz zaburzeń miesiączkowania, są także m.in.:

  • cykle bezowulacyjne,
  • nadmierne przybieranie na wadze,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu glukozy we krwi,
  • nadmierne owłosienie,
  • zmiany skórne w postaci trądziku,
  • łysienie androgenowe,
  • ogólne złe samopoczucie.

Jakie są przyczyny PCOS?

Zespół policystycznych jajników jest schorzeniem, którego podłoże nie zostało jeszcze dokładnie poznane. Wiadomo jednak, że może mieć związek z czynnikami genetycznymi, które powodują, że schorzenie to często występuje rodzinnie. W przypadku PCOS bardzo ważna jest szybka diagnostyka, która pozwala na odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia. Dzięki wykryciu choroby, zanim poczyni ona poważne szkody w organizmie, możliwe jest nie tylko przywrócenie kobiecie prawidłowej płodności, ale także uniknięcie skutków ubocznych PCOS.

Polecane

Jak wybrać odpowiednie implanty zębów?

redakcja serwisu

Jak działa peeling enzymatyczny?

redakcja serwisu

Jakie są wskazania, aby wykonać badanie dna oka?

redakcja serwisu