Dlaczego granit to częsty materiał wybierany na nagrobki?

nagrobki z granitu

Śmierć bliskiej osoby to wydarzenie, któremu towarzyszy żal i smutek. Rodzina jednak musi wówczas zadbać o wszelkie formalności i inne kwestie związane z pochówkiem. Po pewnym czasie przychodzi również odpowiedni moment na wybór nagrobka. Jednym z najpopularniejszych materiałów, na które warto się wówczas zdecydować, jest granit. Jakie są jego zalety? Dlaczego jest tak chętnie wybierany na nagrobki?

Przede wszystkim trwałość granitu

Wybierając odpowiedni nagrobek, warto kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale również cechami poszczególnych materiałów. O to, dlaczego granit zasługuje na szczególną uwagę, zapytaliśmy pracownika firmy z nagrobkami w Kościanie, który wytłumaczył:

– Jeżeli chodzi o nagrobki z granitu, to cieszą się dużą popularnością przede wszystkim z uwagi na swoją trwałość. To twardy materiał, który wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe warunki atmosferyczne, co jest szczególnie istotne, ponieważ nagrobki są narażone na działanie intensywnych opadów oraz bardzo wysokich i niskich temperatur.

Granit często okazuje się lepszym rozwiązaniem niż na przykład marmur, który jest podatny na kruszenie i chłonie wilgoć.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o nagrobkach z granitu?

Trwałość nagrobków z granitu to cecha, która niewątpliwie przemawia za tym, aby je wybierać zamiast innych rozwiązań. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Oprócz tego warto również wspomnieć o walorach estetycznych. Omawiane nagrobki są dostępne w wielu kolorach i wzorach, więc łatwo znaleźć produkt, który spełni indywidualne oczekiwania. Dodatkowo nie sprawiają też problemów, jeśli chodzi o czyszczenie. Trzeba je regularnie odkurzać, a w razie potrzeby można je umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu albo octu.

Kiepskim wyborem będą z kolei tłuste i żrące preparaty, które mogą zniszczyć powierzchnię nagrobka. Można też zainwestować w specjalne środki dedykowane do czyszczenia granitu. Powierzchnia nie wymaga natomiast woskowania, pastowania czy specjalnej impregnacji. Podsumowując, nagrobki z granitu to inwestycja na wiele lat. Nie trzeba się obawiać o ich wytrzymałość, a do tego będą dobrze się prezentować nawet w przypadku rzadszych wizyt bliskich zmarłego na cmentarzu, gdyż nie wymagają specjalnej pielęgnacji.