Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

nadwrazliwosc zebowa

Nadwrażliwość zębów stanowi jeden z najszerzej rozpowszechnionych problemów dotyczących jamy ustnej. Szacuje się, że nawet co piąty mieszkaniec globu odczuwa dyskomfort i ból związany z zębami oraz dziąsłami. Często dolegliwości te rodzą znacznie poważniejsze konsekwencje życiowe – takie jak niechęć do spożywania pokarmów i przyjmowania płynów. Czy z nadwrażliwością zębów da się uporać? Z czego ona wynika i jak jej przeciwdziałać?

Jakie są główne przyczyny nadwrażliwości zębów?

Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów są odsłonięte szyjki zębowe. Powstają one wskutek cofania się dziąseł. Proces ten postępuje wraz z wiekiem, jednak może ulec przyspieszeniu z powodu niewłaściwej pielęgnacji zębów.  Do odsłonięcia szyjek dochodzi z powodu takich zaniedbań jak niekorygowane wady zgryzu czy nieleczone choroby przyzębia. Ważną rolę odgrywa również dieta. Słodkie pokarmy i gazowane napoje, mięso oraz cytrusy – to wszystko w skumulowanej postaci może negatywnie wpłynąć na kondycję zębin. Jeżeli więc chcemy uniknąć nadwrażliwości zębów, najlepszą metodą prewencji okaże się odpowiedzialna profilaktyka stomatologiczna.

W jaki sposób leczyć nadwrażliwe zęby?

W przypadku nadwrażliwości zębów zastosowanie znajduje leczenie miejscowe. Na rynku istnieje wiele leków w postaci żelów i lakierów, które zawierają dawki środków znieczulających oraz związków fluoru. Specyfiki te są podawane bezpośrednio na bolące i nadwrażliwe miejsca. Równie istotna jest wspomniana już, odpowiednia profilaktyka stomatologiczna:

Kluczowe jest czym oraz w jaki sposób szczotkujemy zęby. W przypadku nadwrażliwości polecane są pasty zawierające aminofluorek. Związek ten pozytywnie oddziałuje na kanaliki zębin, zamykając je, co w konsekwencji redukuje stopień nadwrażliwości zębin. Jeśli chodzi o szczoteczkę, której używamy do szczotkowania zębów, powinna być ona stosunkowo miękka, a ruchy nią wykonywane powinny mieć charakter wymiatający, prowadzący od dziąsła w stronę korony zębów – tłumaczy ekspert kliniki stomatologicznej Artdent z Brzeska i Bochni.

Dzięki odpowiedniemu dbaniu o jamę ustną, dyskomfort związany z nadwrażliwością może ulec redukcji nawet w ciągu kilku tygodni. W przypadku wątpliwości, jak radzić sobie z problemem, warto zapisać się na konsultację i porozmawiać ze stomatologiem, który oceni stan naszych szyjek zębowych i zasugeruje rozwiązania zaradcze.