Usuwanie znamion – wizyta u chirurga plastycznego czy ogólnego?

znamiona skorne

Znamiona skórne to nie tylko problem estetyczny, lecz także zdrowotny. Niektóre z nich mogą bowiem oznaczać zmiany nowotworowe złośliwe lub się w takie przerodzić. Dlatego też, jeśli dermatolog doradzi usunięcie zmiany, nie powinniśmy z tym zwlekać. Nie każdy jednak wie, u jakiego specjalisty powinno się usuwać znamiona – u chirurga plastycznego czy ogólnego? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Kto zajmuje się usuwaniem znamion?

Spora cześć znamion nie wymaga interwencji chirurgicznej, jednak są też takie, które należy usunąć. Zaliczamy do nich m.in. zmiany, które w ocenie dermatologa mogą okazać się zmianami złośliwymi lub te, które znajdują się w miejscach często narażonych na drażnienie odzieżą itp.

Usuwanie znamion należy do zadań chirurga ogólnego, jednak w niektórych wypadkach lepiej będzie udać się z tym do chirurga plastycznego. Jest tak w sytuacji, gdy zmiana skórna zlokalizowana jest w obrębie twarzy lub jest dużych rozmiarów. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty, który usunie znamię przy pomocy takiej techniki, która pozostawi po sobie jak najmniejszy ślad. Jeśli więc zależy nam na wysokiej estetyce blizny, powinniśmy skorzystać z pomocy chirurga plastycznego, który w taki sposób wykona cięcie czy założy szwy, aby było to jak najmniej widoczne.

Jak wygląda usuwanie znamion skórnych?

Gdy zauważymy niepokojącą nas zmianę skórną, najpierw powinniśmy skontaktować się z dermatologiem, który wstępnie oceni, czy znamię powinno zostać usunięte. Następnie, w zależności od umiejscowienia i wielkości znamienia, powinniśmy wybrać odpowiedniego specjalistę. Jeżeli nasz wybór padnie na chirurga plastycznego, możemy udać się na przykład do kliniki dermatologicznej Dr Chlebus w Warszawie .

W klinice specjalista przeprowadzi zabieg usunięcia znamienia w znieczuleniu miejscowym. Doświadczony chirurg plastyk będzie potrafił wykonać cięcie w taki sposób, aby jak najlepiej zamaskować je w naturalnych fałdach skóry. Często wykorzystuje się w tym celu tzw. linie Langera, czyli linie zmniejszonego napięcia skóry. Jeśli niezbędne jest usunięcie dużego znamienia, koniecznie może się okazać m.in. wykonanie przeszczepu skóry. Po każdym zabiegu usunięty materiał poddawany jest ocenie histopatologicznej.