Poznaj skuteczne właściwości szamponu na łuszczycę

Łuszczyca jest rodzajem schorzenia skóry, które może wystąpić na wielu obszarach skóry, w tym na skórze głowy. Łuszczyca pojawia się, gdy komórki skóry rozwijają się w szybszym tempie niż zwykle ma to miejsce. W rezultacie komórki skóry gromadzą się na sobie, co daje skórze gruby, łuskowaty wygląd.

Najczęściej łuszczyca głowy jest leczona miejscowo, np. używając szampon na łuszczycę. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom szamponów, które są pomocne w leczeniu łuszczycy oraz doradzimy, które opcje są najlepsze.

Czy szampon pomoże, gdy stosuje się go tylko na skórę głowy?

Widzisz tuziny opcji do wyboru w supermarkecie czy aptece. Szampon na łuszczycę może zmniejszać stany zapalne i skalpowanie skóry głowy. Szampony działają na różne sposoby w celu zmniejszenia częstotliwości występowania łuszczycy. Ich skuteczność w głównej mierze zależy od składników, które zawierają.

Szampony przeciw łuszczycy zwykle zmniejszają skalpowanie głowy skóry oraz jakiekolwiek stany zapalne.

Regularność nie jest prawdziwym sprzymierzeńcem w walce z łuszczycą. Lekarze zalecają regularną zmianę rodzajów szamponów oraz innych zabiegów stosowanych miejscowo. Jest to spowodowane, że im częściej używasz tego samego szamponu, tym zmniejszasz jego efektywność.

Łuszczyca głowy jaki szampon wykaże najlepsze efekty?

Rodzaje składników powszechnie stosowanych w szamponach dostępnych bez recepty na łuszczycę głowy obejmują:

  • Kwas salicylowy
  • Kwas salicylowy jest lekiem stosowanym bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Pomaga w leczeniu łuszczycy skóry głowy zmniejszając występowanie kamienia. W rezultacie płytki łuszczycy zmiękczają się, a łuski stają się łatwiejsze do usunięcia.

Skuteczne szampony wzbogacone są o:

  • ekstrakty roślinne, które często posiadają właściwości odkażające, przeciwzapalne oraz złuszczające
  • środki keratolityczne, np. olej rycynowy, olej rzepakowy czy olej lniany, które posiadają właściwości zmiękczające i rozpulchniające naskórek, które normalizują proces rogowacenia.

Szampon konopny, a łuszczyca

Preparaty zawierające dużą ilość bioaktywnego oleju z nasion konopi siewnych są niezwykle bogate w karotenoidy, sterole, chlorofile oraz fosfolipidy. Utrzymanie prawidłowych proporcji pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6 sprawia, że posiadają działanie regenerujące i przeciwzapalne. Wpływają bardzo korzystnie w walce z łuszczycą.

Jak długo trzeba używać szamponu na łuszczycę?

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów po nałożeniu szamponu na skórę głowy warto pozostawić go przez 5 do 10 minut. Następnie zmyć i powtórzyć czynność.

Osoby z wrażliwą skórą głowy powinny stosować szampony na łuszczycę tylko około dwa razy w tygodniu.

Należy pamiętać, że szampon na łuszczycę przeznaczony jest do pielęgnacji skóry głowy, a nie do mycia włosów. Do mycia włosów tuż po zastosowaniu szamponu złuszczającego należy użyć zwykłego szamponu.

Jak zapobiegać nawrotom objawów?

Osoby cierpiące na łuszczycę głowy zazwyczaj doświadczają okresów, w których ich objawy się bardzo pogarszają, po czym następnie zmniejszają się lub całkowicie znikają.

Może być konieczne stosowanie szamponu przeciw łuszczycy przez okres do 8 tygodni, zanim płytki łuszczycowe zaczną się zmniejszać.

Czasami, aby utrzymać pozytywne rezultaty konieczne stosowanie jest szamponu co 2 do 3 tygodni.

Podsumowanie

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, występującą u wielu Polaków. Nie należy jednak jej ignorować, a dzięki wdrożeniu odpowiedniej kuracji możliwe jest wyciszenie symptomów na długi okres. Szampon na łuszczycę nie zastąpi zwykłego szamponu. Powinien być stosowany jako wartościowy dodatek.