Zbiorniki na szambo są powszechnie wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, w których nie ma podłączenia do kanalizacji, jak i na skalę przemysłową. Te drugie są oczywiście odpowiednio większe i mają dużo wyższe parametry techniczne. Jedne i drugie zbiorniki podlegają jednak dosyć podobnym zasadom eksploatacji.
Zbiorniki na szambo są wykonane z solidnych, mocnych i odpornych na korozję oraz uszkodzenia materiałów. Ich projekt i wykonanie zawsze dopasowane są do indywidualnych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze materiały i świetne wykonanie nie będą w stu procentach skuteczne, jeśli nie będziemy pamiętać o zasadach prawidłowego użytkowania.
Zasady eksploatacji zbiorników na szambo
Bezodpływowe zbiorniki na szambo wymagają regularnego opróżniania z nagromadzonych w nich ścieków. Na etapie projektu dopasowuje się wielkość zbiornika tak, by ścieki można było wywozić raz na około dwa tygodnie. Warto jednak systematycznie sprawdzać poziom ścieków w zbiorniku, żeby nie dopuścić do jego przepełnienia. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie sondy przepełnienia – to dosyć proste urządzenie, które wysyła alarm świetlny lub dźwiękowy w sytuacji, gdy ścieki osiągną poziom krytyczny. Do zbiornika na szambo warto raz na miesiąc wrzucić preparaty antybakteryjne, które zmniejszają produkcję gazów w zbiorniku.
Podstawą sprawnego działania jest solidne wykonanie
Zbiornik na szambo powinien być trwały, wytrzymały, w stu procentach szczelny i odporny na uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest również dobry projekt, który uwzględnia indywidualne potrzeby. Bez względu na to, czy potrzebujesz szczelne szambo, zbiornik przeciwpożarowy czy retencyjny, wybieraj usługi wyspecjalizowanych firm, które zapewniają profesjonalne wykonanie usługi od projektu, przez wybudowanie zbiornika, aż po jego właściwy montaż na miejscu przeznaczenia.
Leave a Reply