Zarabiaj na życie jako cukiernik – jak zacząć?

cukiernik

Zawód cukiernika pozwala na atrakcyjne zarobki. Jak zacząć stawiać w nim swoje pierwsze kroki? Sprawdź najważniejsze informacje o zawodzie cukiernika!

Cukiernik – czym się zajmuje?

Ciasta, ciasteczka, drożdżówki, praliny i inne desery – cukiernik przygotowuje różnorodne pyszności dla swoich klientów. Jako specjalista w ich wypiekaniu i dekorowaniu może tworzyć różnorodne dzieła, które nie tylko zachwycają swoim smakiem, lecz też pięknym wyglądem.

Cukiernicy mogą prowadzić usługi w szerokim zakresie, czyli wypiekać różne rodzaje produktów, lecz mogą także specjalizować się w określonych z nich, na przykład w tortach.

Obecnie, gdy cukiernictwo znów wraca do łask, zawód ten cieszy się rosnącym zainteresowaniem, a także zapewnia atrakcyjne zyski dla tych osób, które potrafią przygotowywać zachwycające kreacje.

Jak zostać cukiernikiem?

Aby zostać cukiernikiem, nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia, chociaż jest ono wskazane wtedy, gdy będzie poszukiwało się pracy w zakładzie cukierniczym.

Kwalifikacje w pracy cukiernika oznakowane są kodem SPC.01. Produkcja wyrobów cukierniczych.

Cukiernikiem można zostać po zakończonej szkole średniej w tym właśnie zakresie. Nauczanie prowadzone jest w kierunku technik technologii żywności ze specjalnością cukiernik.

Drugą drogą, aby uzyskać kwalifikacje do pracy jako cukiernik, jest zapisanie się do szkoły policealnej prowadzącej zajęcia w tym właśnie kierunku. Szkoły policealne są skierowane dla osób, które zakończyły szkoły średnie, lecz nie muszą one posiadać świadectwa dojrzałości – matury. To zatem bardzo dobra opcja dla tych osób, które chciałyby zmienić swój dotychczasowy zawód.

Nauczanie w kierunku cukiernik Kraków – z ofertami szkół działających w Krakowie można zapoznać się bliżej na ich stronach internetowych.

Gdzie szukać pracy jako cukiernik?

Pracę jako cukiernik można podjąć w różnych zakładach, między innymi w cukierniach, piekarniach, kawiarniach, restauracjach, które zajmują się przygotowywaniem wyrobów cukierniczych.

Cukiernik może także pracować na własny rachunek, co pozwala bardzo często na uzyskanie jeszcze lepszych zarobków. Może on prowadzić swoje usługi w wynajętym lokalu, ale może także na początku przyrządzać słodkości na zamówienie w swoim domu.

Wobec tego wtedy, gdy chcesz rozpocząć swoją karierę zawodową w kierunku cukiernictwa, warto pomyśleć o wyborze odpowiedniej szkoły oraz zacząć doskonalić swoje umiejętności w przygotowywaniu wyśmienitych słodkości. Ich wysoka jakość to pewność zadowolenia klientów i dobre zarobki!