Wymiana zamka w drzwiach, czy to takie trudne jak mówią

Wymiana zamka

Główną rolą zamków jest ochrona przed dostaniem się niepożądanych osób oraz zabezpieczenie swojego mienia. Dotyczy to nie tylko mieszkania, czy sejfu, ale również szafek, skrzynek itp. Sytuacja utraty kluczy, czy wadliwego działania zamka, które uniemożliwiają jego otwarcie lub zamknięcie, powinna skutkować szybką reakcją. Zwłaszcza że wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych zazwyczaj nie jest trudna i często można wykonać ją samodzielnie. Jak własnoręcznie wymienić zepsuty zamek?

Wymiana zamka, czy wkładki?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy będzie konieczna wymiana całego zamka, czy wystarczy wymienić samą wkładkę. Jest to ważne, ponieważ wymiana wkładki w drzwiach jest tańsza, szybsza i łatwiejsza. Jeśli zamek posiada wymienną wkładkę, to w większości przypadków wystarczy wymienić tylko ten element. Można to zrobić samodzielnie, a sama wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani wiedzy, a jedynie odrobinę wolnego czasu i cierpliwości. Oczywiście można skorzystać również z porady fachowca, a wzywając ślusarza skorzystać również z porady, jaka wkładka będzie najlepsza.

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Do wymiany wkładki w drzwiach wystarczy śrubokręt i trochę wolnego czasu. Najpierw należy odkręcić śruby znajdujące się na zewnętrznej części zamka, które mocują wkład. Następnie należy włożyć klucz do zamka i przekręcić go w prawo i lewo, po czym wyciągnąć wkładkę z zamka. Następnie należy przeprowadzić montaż, wykonując te same czynności w odwrotnej kolejności.

Chcąc wymienić zamek w drzwiach, należy zdemontować klamkę oraz szyld, a następnie otworzyć drzwi i odkręcić śluby, mocujące zamek. Następnie zamek należy delikatnie podważyć zamek i go wyciągnąć. Pozostało zamontować nowy zamek przy pomocy dołączonych do zestawu śrub, wykonując te same czynności, tylko w odwrotnej kolejności. Należy pamiętać, że w zamkach z wymiennymi wkładkami, element ten montuje się na końcu.

Kiedy wezwać fachowca?

W sytuacji, gdy nie mamy czasu lub chęci wymieniać zamek, czy też wkładkę samodzielnie, warto wezwać firmę ślusarską. Fachowiec zakupi odpowiedni element i doradzi, który zamek będzie stanowił najlepszą ochronę tak, aby drzwi antywłamaniowe faktycznie spełniały swoją funkcję. Dodatkowo całą operację przeprowadzi sprawnie i bez powodowania jakichkolwiek szkód. Pomoc fachowca z https://www.pogotowie-zamkowe-krakow.pl/ to również gwarancja, że mechanizm zostanie prawidłowo zamontowany i będzie funkcjonował bez żadnych problemów przez długi czas. Dużym udogodnieniem jest fakt, że dobry ślusarz dostępny jest 24 godziny na dobę, a to oznacza, że można liczyć na jego usługi zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Ile kosztuje wymiana zamka? Dużo zależy od rodzaju wkładki lub zamka, który się wybierze. Ceny podstawowych systemów zabezpieczających wraz z montażem zaczynają się od 100 zł, a tych bardziej skomplikowanych o wyższym poziomie bezpieczeństwa od 200 zł. Warto jednak pamiętać, że na zamku w drzwiach nie warto oszczędzać, zwłaszcza że jego wymiana zdarza się stosunkowo rzadko.