W tych zawodach w Polsce zarobisz najwięcej

wypłaty

Znalezienie dobrze płatnej pracy to marzenie każdego Polaka. Dobra sytuacja finansowa pozwala bowiem żyć godnie i nie martwić się o terminowe opłacanie rachunków czy rat kredytu hipotecznego. Nie jest jednak tajemnicą, że w naszym kraju trudno o posadę, która zagwarantuje nam potężny zastrzyk gotówki co miesiąc. Pozostaje pytanie, w jakich zawodach możemy liczyć na najwyższe zarobki? Podpowiadamy.

Zarobki – zawód a stanowisko

W pierwszej kolejności warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Porównujemy tutaj nie posady i hierarchię, a zawody, w których można liczyć na największe pieniądze. Dlaczego to takie ważne? Pięcie się po firmowej drabinie automatycznie oznacza podwyższenie poziomu wynagrodzenia, zwłaszcza jeśli zajmujemy stanowiska kierownicze. Tutaj jednak zawód nie ma większego znaczenia – rzeczą oczywistą jest, że początkujący nauczyciel będzie zarabiał o wiele mniej od swojego kolegi po fachu, który jest dyrektorem całej placówki i to pomimo faktu, że pracują przecież w tej samej branży. Wykonywany zawód a posada to dwie różne rzeczy, o czym możemy przeczytać m.in. na https://hotmoney.pl/jaka-jest-najlepiej-platna-praca-w-polsce/.

Wysokość zarobków – od czego zależy?

Od czego zależy wysokość naszej miesięcznej wypłaty? Jeśli chodzi o samego pracownika – podstawowym wyróżnikiem okazuje się staż pracy oraz zakres wykonywanych obowiązków. Wykształcenie również odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, co oczywiście jest związane z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji do zajmowania wyższych stanowisk. Jeśli natomiast chodzi o samo przedsiębiorstwo – kluczowy okazuje się kapitał zakładowy, branża działalności czy też region kraju oraz jego ekonomiczne uwarunkowania.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – programista

Studia informatyczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół średnich, którzy marzą o zrobieniu choć w połowie tak oszałamiającej kariery w branży IT jak legendarny już Bill Gates. Zawód programisty to obecnie jedna z najbardziej dochodowych profesji, która niejedno ma imię. Osoba o takim wykształceniu może bowiem spełniać się w roli m.in. inżyniera oprogramowania lub poświęcić się projektowaniu programów. Co ciekawe, czasem sam dyplom nie jest tak ważny jak same umiejętności, a wielu programistów ukończyło szkoły o całkowicie innym profilu, zaliczając „jedynie” kursy czy studia podyplomowe.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – analityk finansowy

Studia o kierunkach biznesowych czy ekonomicznych cieszą się równie dużym powodzeniem jak te informatyczne. Nie może to specjalnie dziwić, bowiem absolwenci mogą liczyć na angaż w zawodzie analityka finansowego. Co należy do jego obowiązków? Można tutaj wymienić chociażby sporządzanie raportów finansowych dla przedsiębiorstw, prognozowanie finansów, praca nad budżetem czy kontrolowanie wdrożonych wcześniej planów finansowych. Są to niezwykle odpowiedzialne zadania, ale w zamian można liczyć na odpowiednio wysokie wynagrodzenie.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – lekarz

Lekarze to jedna z najbardziej poważanych grup społecznych i jednocześnie jedna z najlepiej zarabiających. Poziom ich zarobków plasuje ich w polskiej czołówce. Trzeba sobie jednak otwarcie powiedzieć, że takie obowiązki jak dbanie o zdrowie pacjentów i ratowanie ich życia musi przekładać się na wysokie płace i w większości przypadków rzeczywiście tak jest. Warto również pamiętać, że wielu specjalistów przyjmuje również w prywatnych gabinetach, co stanowi potężny zastrzyk gotówki dla ich portfeli.