Szampony o specjalnym przeznaczeniu dla psa – kiedy wybrać?

indywidualne potrzeby

W kategorii szamponów dla psów, jak też patrząc szerzej, kosmetyków w ogóle, można znaleźć zarówno dużo produktów uniwersalnych, jak też szeroką ofertę szamponów specjalnych, dedykowanych, stworzonych z myślą o specjalnym przeznaczeniu. Dlaczego warto rozważyć zakup produktu z tej drugiej grupy, gdy teoretycznie możesz bez żadnego zastanowienia wybrać kosmetyk uniwersalny, który w założeniu ma dobrze posłużyć każdemu psu, niezależnie od rasy i wieku? Poniżej tłumaczymy, kiedy i dlaczego warto wybrać szampony o specjalnym przeznaczeniu dla psa.

Uniwersalne szampony dla psów

Sytuację, którą opisaliśmy powyżej, porównać można do tego, co możemy zaobserwować na rynku ludzkich kosmetyków. Owszem, istnieje mnóstwo uniwersalnych szamponów, które nam nie zaszkodzą i skutecznie umyją nasze włosy. Każdy z nas ma jednak pewne cechy indywidualne, inny rodzaj skóry, różną strukturę włosa. Innym włosy przetłuszczają się szybciej, innym wolniej. Często zmagamy się też z problemami natury dermatologicznej. Wówczas wybieramy kosmetyki dostosowane lepiej do naszych indywidualnych potrzeb, mające nie tylko myć, ale też pielęgnować i wspierać nasz organizm w walce z ewentualnymi problemami. Tak samo sprawa ma się z szamponami dla psów. Każdy psiak jest inny, ma inne uwarunkowania związane z rasą i wiekiem. Wśród psów również występują też przecież alergicy, czy pupile zmagający się z problemami skórnymi. Wówczas dedykowany szampon o sprecyzowanych właściwościach, przeznaczony dla ograniczonej grupy psów sprawdzi się lepiej niż produkt uniwersalny.

Jakie szampony specjalne dla psów możesz wybrać?

Oferta szamponów specjalnych jest naprawdę niezwykle zróżnicowana. Po pierwsze, na pewno w każdym dobrym sklepie zoologicznym spotkasz szampony dla szczeniaków, których skóra jest jeszcze wrażliwa i potrzebuje specjalnego, delikatnego traktowania. Po drugie – często szampony specjalne dla psów różnicuje się według rasy. Główne znaczenie ma tutaj charakterystyka sierści psa. Krótkie włosy nie są tak wymagające i wymagają innego rodzaju pielęgnacji niż ma to miejsce w przypadku psów długowłosych. U psów z krótką sierścią pielęgnacja włosia, czy jego nabłyszczanie nie ma tak dużego znaczenia, jak np. u pudla. Psiaki po chorobach lub innego rodzaju trudnych przejściach mogą liczyć na wsparcie, jakie zapewnią szampony odbudowujące włosy, regenerujące, przywracające im blask, a także ułatwiające rozczesywanie. Teoretycznie żaden wysokiej jakości szampon dla psów nie powinien uczulać, jednak jeśli wiesz, że Twój pies jest pod tym względem szczególnie wrażliwy, poleca się użycie psich szamponów hipoalergicznych, dzięki którym uchronisz zwierzę przed wysypką czy podrażnieniami.

Twój pies ma specjalne potrzeby i wymaga specjalnego traktowania ze względu na swoją rasę lub też stan zdrowia? Odwiedź Wyspę Zwierząt, gdzie na pewno znajdzie się coś dla Twojego pupila!