Dach to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Pełni wiele funkcji. Jest przede wszystkim odpowiedzialny za stabilizację obiektu oraz chroni go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Warto pamiętać, że nawet montaż najlepszej jakości dachówki ceramicznej czy betonowej może nie zapewnić odpowiedniej izolacji termicznej, jeśli w domu znajdzie się poddasze użytkowe. Czym i w jaki sposób wykonać izolację termiczną dachu?
Dlaczego ocieplenie dachu jest ważne?
Inwestorzy nierzadko zastanawiają się, czy montaż elementów termoizolacyjnych ma sens. Wątpliwości często wynikają z tego, że kupno blachodachówki czy gontów bitumicznych jest niemałym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Materiały termoizolacyjne pomagają zatrzymać ciepło w chłodniejsze dni. Ponadto chronią też przed przedostawaniem się wilgoci do pomieszczeń, która z kolei mogłaby wyrządzić szkody w postaci pleśni i grzybów na ścianach.
Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że poprawnie położona pianka poliuretanowa czy wełna mineralna przyczynią się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Nie każdy wie, ale niewłaściwe wykonanie ocieplenia dachu może doprowadzić do strat ciepła na poziomie 20-25%. Jak nietrudno się domyślić, takie zjawisko ma ogromne znaczenie zarówno w kontekście komfortu domowników, jak i wspomnianych opłat za ogrzewanie w okresie zimowym.
Jak poprawnie wykonać izolację termiczną dachu?
Wiemy już, jak ważną funkcję pełni poprawne ocieplenie dachu. O to, w jaki sposób to zrobić, aby otrzymać satysfakcjonujące efekty, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych w Warszawie Dachlux, który wyjaśnił:
– Jednym z lepszych materiałów do ocieplania pokryć dachowych jest wełna mineralna, która jest niepalna i lekka, więc nie obciąży nadmiernie więźby. Ponadto świetnie izoluje akustycznie. Prace montażowe powinny się rozpocząć od zmierzenia odstępu między krokwiami i przykręcenia wieszaków grzybkowych. Wełnę trzeba pociąć na pasy o 2 centymetry szersze od rozstawu krokwi, a następnie ułożyć pierwszą warstwę na lekki ścisk. W dalszej kolejności przychodzi czas na montaż drugiej warstwy izolacji pod krokwiami i układanie wełny między profilami. Na koniec trzeba przykleić do stelaża folię paroszczelną. Może to być folia polietylenowa. Później wystarczy zamontować płyty kartonowo-gipsowe. Jeżeli będą kładzione w kuchni, w łazience czy innym pomieszczeniu narażonym na działanie wilgoci, to powinny mieć właściwości wodoodporne
Leave a Reply