Czy stacje diagnostyczne są czynne w niedzielę?

przeglad samochodu

Stacje diagnostyczne przeprowadzają obowiązkowe badania techniczne pojazdów. Należy wykonywać je zgodnie z zaleceniami – pierwsze w ciągu trzech lat od daty produkcji auta, kolejne przed upływem pięciu lat, a następne co roku. To warunek przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego. Zapobiegliwi kierowcy często zastanawiają się, czy są stacje diagnostyczne czynne w niedzielę?

Jakie są zasady badań technicznych na stacji diagnostycznej?

Badania techniczne pojazdów muszą być wykonywane niezależnie od przeglądów serwisowych. Obowiązek okresowych badań technicznych obejmuje samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, ciągniki siodłowe i przyczepy. Negatywny wynik badania w stacji diagnostycznej może skutkować niedopuszczeniem pojazdu do ruchu. Na badanie warto zgłosić się odpowiednio wcześniej, przed upływem terminu ważności dowodu rejestracyjnego. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy ewentualne usterki, odkryte przez diagnostę, zmuszą nas do nagłej zmiany planów i pośpiesznej naprawy auta. Większość stacji kontroli pojazdów obsługuje klientów wyłącznie w dni robocze, jednak kierowcy w dużych miastach mogą znaleźć w okolicy także stacje diagnostyczne czynne w niedzielę.

Jak przebiega badanie techniczne samochodu?

Badanie przeprowadza uprawniony diagnosta, a wykryte usterki są rejestrowane i wprowadzane do systemu, podobnie jak informacje o czasie badania oraz dane osoby przeprowadzającej weryfikację. Takie procedury obowiązują we wszystkich stacjach diagnostycznych, także w krakowskiej stacji Auto Krak, obsługującej kierowców z województwa małopolskiego. Badanie obejmuje m.in. sprawdzenie prawidłowości działania:

  • układu hamulcowego,
  • układu kierowniczego,
  • układ wydechowego,
  • układu zawieszenia,
  • podwozia i nadwozia,
  • oświetlenia,
  • ogumienia i kół.

O ile wykryte usterki zagrażają bezpieczeństwu jazdy, diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Po naprawie i pozytywnym przejściu powtórnego badania dokument jest kierowcy zwracany wraz z poświadczeniem dopuszczenia auta do ruchu. Drobne usterki wpisuje się do zaświadczenia o negatywnym wyniku przeglądu, a kierowca ma 14 dni na ich usunięcie. Na koniec warto przypomnieć, że jazda bez ważnego badania technicznego grozi mandatem w wysokości minimum 1500 zł.