Jak działa kabel sensoryczny?

system alarmowy

Kable sensoryczne mają zastosowanie w systemach alarmowych obwodowych. Mają zapewnić bezpieczeństwo ochranianym obiektom i poinformować agencje ochrony o obecności na terenie niepożądanych osób. Pozwalają na precyzyjną detekcję ruchu, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jak działają kable sensoryczne?

Kabel sensoryczny wykorzystywany jest w systemie ochrony obwodowej. Jest instalowany w ziemi dookoła ogrodzenia. Może być także umieszczony ja szczycie ogrodzenia w celu wygenerowania sygnału elektrycznego. Uruchamia się w momencie nieuprawionego ruchu, dzięki czemu szybko i skutecznie informuje o pojawieniu się na posesji intruzów lub osób nieupoważnionych. Zmiany ładunku w kablu sensorycznym są rejestrowane i wysyłane do jednostki ochrony, która zobowiązana jest do sprawdzenia sytuacji alarmowej. Przekroczenie ustalonego progu przez jednostkę generowany jest alarm. Co ważne, kabel sensoryczny pozwala na wykrywanie ruchu precyzyjnie, niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Jaka jest rola kabli sensorycznych?

Systemu alarmowe mają zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom i chronić posesję przed niepożądanymi gośćmi. Czujniki alarmowe włączają się zawsze wtedy, gdy na terenie ochranianego obiektu dojdzie do zdarzenia niepokojącego. Pozwala to na szybkie podjęcie działań, mające na celu wystraszenie intruzów lub ich złapanie na gorącym uczynku. Dzięki temu właściciel budynku czy posesji będzie wiedział, czy jest bezpieczny. Kable sensoryczne można zamontować na ogrodzeniu. Dzięki temu każde naprężenie kabla generuje natężenie, które jest rejestrowane. Jeśli natężenie przekracza ustalony próg wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do próby przecięcia kabla lub wtargnięcia na posesję. Kabel sensoryczny może być także zamontowany pod ziemią. Wówczas czujniki reagują na drgania i w razie nieprawidłowości informują o niebezpieczeństwie. 

Kable sensoryczne pozwalają na wykrycie ruchu, kiedy ktoś niepowołany wejdzie na posesję. Działają w każdych warunkach atmosferycznych, zapewniając ochronę w trakcie deszczu, opadów śniegu czy silnych podmuchów wiatru.