Szukanie pracy przez Internet – jak to robić skutecznie?

forma

Szukanie pracy w internecie stało się już codziennością. To wygodna forma, pozwalająca nam na porównanie stanowisk i wybranie tego odpowiedniego. Nie zawsze jednak nasze wysiłki kończą się sukcesem. Jak zatem szukać pracy w internecie, aby ją znaleźć? Podpowiadamy.

Szukanie pracy w serwisach

Aktualnie w internecie znaleźć możemy masę serwisów, które pozwalają nam użyć filtrów w celu znalezienia odpowiedniego zajęcia. Oferty pracy są bardzo różnorodne, począwszy od tych fizycznych, aż po biurowe. Wszystko zależy od naszych zainteresowań, predyspozycji oraz wykształcenia, które jest szczególnie brane pod uwagę w pracach umysłowych. Dużo więcej pracodawców ogłasza się teraz online, aniżeli w sposób tradycyjny, co stanowi dużą przewagę dla osób poszukujących pracy.

W większości serwisów istnieje opcja, dzięki której powiadomienia o pracy przychodzą nam na skrzynkę email. Wystarczy na wybranej przez nas stronie założyć konto, zaznaczyć jakie stanowiska nas interesują i włączyć powiadomienia. W ten sposób przy każdym nowym dodanym ogłoszeniu, który pasuje do naszych filtrów, otrzymujemy wiadomość z alertem o interesującej nas pracy. To niezwykle wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić czas i sprawia, że nie musimy bać się szybszego ruchu innych kandydatów.

Szukanie pracy w mediach społecznościowych

Wraz z rozwojem znaczenia mediów społecznościowych wzrosła również ich pozycja w obrębie rynku pracy. Idealnym przykładem są grupy, które powstają na Facebooku. Większość z nich ma odpowiedni dopisek, dzięki czemu wiemy jakie treści się w nich znajdą i czy nas zainteresują, np. praca w Warszawie lub praca w Poznaniu. Dołączając do grupy z naszym miejscem zamieszkania, mamy pewność, że zostaną nam przedstawione oferty z odpowiedniej miejscowości, co jest ogromnym plusem. Nic dziwnego, że z tego sposobu szukania pracy korzysta tak wiele osób. Kolejnym atutem jest fakt, że możemy dołączyć do grup, na których np. przedstawione są tylko i wyłącznie zdalne oferty pracy. Taka segregacja nie tylko pozwala zaoszczędzać czas, ale również przyczynia się do znacznie szybszego znalezienia zatrudnienia. Warto mieć świadomość tego, że choć media społecznościowe w większości bywają prywatne, to potencjalny pracodawca może odwiedzić profil osoby, która się do niego zgłosiła. Należy zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy odpowiadamy na ofertę zamieszczoną przez np. samego kierownika firmy. W tym przypadku nasze wartościowe wpisy na pewno zaowocują opinią na nasz temat, jednak pamiętajmy, że może to działać w dwie strony.