Lekkie i uznawane za praktyczne szamba plastikowe są rozwiązaniem alternatywnym dla oczyszczalni przydomowych. Ich głównym komponentem jest zbiornik bezodpływowy z tworzywa. Taki zbiornik ma określoną pojemność – mniejsze montuje się wygodniej, ale mogą być dużo mniej wydajne.
Szamba plastikowe – jakie są używane?
Można nabyć szamba plastikowe o różnej pojemności. Przeciętnie spotyka się zbiorniki od 1200 do nawet 8500 litrów. Te najmniejsze zapewniają najłatwiejszy montaż i nadają się nawet na małe działki, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca (np. działki letnie). Trzeba jednak brać pod uwagę kwestię ich częstego opróżniania.
Największe szamba plastikowe gwarantują dobrą wydajność. Zapełnienie największego zbiornika wymaga sporej ilości ścieków. W tym przypadku maleje koszt eksploatacji, ale sam montaż będzie droższy i prawdopodobnie trudniejszy. Trzeba też dysponować wystarczającą ilością miejsca.
Szamba przydomowe – czy są ekologiczne?
Rozwiązania stosowane w gospodarstwach domowych coraz częściej są ekologiczne, jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Podobnie jak biologiczne oczyszczalnie, przydomowe szamba nie są zagrożeniem dla otoczenia – wykonanie zbiornika z plastiku gwarantuje wysoką szczelność.
Dla uzyskania najlepszych efektów szamba biologiczne muszą być wykonane z wysokiej jakości plastiku. Zapewnia to całkowite bezpieczeństwo dla środowiska. Jest to tym bardziej istotne, im większy jest zbiornik. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest szambo betonowe, ale takie waży dużo więcej.
Ekologiczne szambo – czy się opłaca?
Z uwagi na możliwe wysokie koszty eksploatacji, budowa ekologicznego zbiornika na niewielkiej działce może nie być opłacalna. Jednak o ile nie jest konieczne korzystanie z instalacji zbyt często, wywóz nieczystości nie będzie tak intensywny. W innym przypadku lepiej użyć alternatywnych rozwiązań.
Podsumowując, szamba plastikowe mają szereg zastosowań w gospodarstwach prywatnych. Większe zbiorniki mogą z powodzeniem być używane również w przemyśle.
Leave a Reply