Jakie należy mieć uprawnienia, aby zostać operatorem maszyn budowlanych?

maszyny budowlane

Nie sposób wyobrazić sobie placu budowy bez specjalistycznych maszyn budowlanych. Dlatego też można je zakupić bądź zdecydować się na najem maszyn, aby móc sprawnie ukończyć każdy etap inwestycji budowlanej. Same maszyny budowlane to jednak nie wszystko – niezbędny jest jeszcze operator, który dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami. Jakie uprawnienia powinien mieć operator maszyn budowlanych i jak je zdobyć?

Rodzaje uprawnień dla operatorów maszyn budowlanych

Uprawnienia, jakie powinien posiadać operator, muszą odpowiadać kategorii maszyn objętych wymaganiem tych uprawnień. Wyróżnia się m.in. uprawnienia na takie kategorie jak: dźwigi budowlane i portowe, hydrauliczne dźwigi samochodowe, walce, ciągniki, spychacze, pompy do betonu, koparki, ładowarki, podnośniki koszowe czy rozściełacze. Każda z powyższych kategorii ma swoje literowe oznaczenie. Kurs można ukończyć wyłącznie w certyfikowanych placówkach szkoleniowych, takich jak np. Szkoła Jazdy Manewr we Wrocławiu (certyfikat NC-60101-222/17).

Kto może ukończyć kurs dla operatorów maszyn budowlanych?

Podstawowy warunek to ukończone 18 lat. Konieczne jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B lub T, jeśli przewiduje się poruszanie maszynami budowlanymi po drogach publicznych. Każdy kurs obsługi maszyn budowlanych składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Każda z nich kończy się egzaminem, na podstawie którego wydaje się później dokument potwierdzający uprawnienia operatora.

Jak wygląda kurs dla operatorów maszyn budowlanych?

Kandydat, który spełnia powyższe wymogi, może rozpocząć naukę w certyfikowanym ośrodku szkoleniowym. Część teoretyczna obejmuje BHP, użytkowanie i obsługę maszyn roboczych oraz przedmioty specjalistyczne. Zajęcia praktyczne odbywają się w zgłoszonym wcześniej poligonie, pod nadzorem uprawnionego operatora i w warunkach zminimalizowanego ryzyka wypadku. Całość kończy egzamin, który przeprowadza m.in. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Pozytywny wynik jest podstawą do wydania stosownego dokumentu w formie książki operatora.