Symbole śrub – jak je odczytywać?

symbole w srubach

Na łbie śruby możemy zauważyć oznaczenia w postaci liter oraz liczb. Wskazują one na ważne parametry, które pozwalają dobrać odpowiedniego rodzaju śruby, oznaczając klasę wytrzymałości śruby, a także klasę dokładności śruby. Odczytywanie symboli śrub nie jest trudne, jednak wymaga zapoznania się ze znaczeniem poszczególnych symboli. Jak odczytywać symbole na śrubach? Dlaczego dobór właściwych śrub jest bardzo ważny? Wyjaśniamy.

Po co na łbach śrub umieszczane są różne symbole?

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych wyrobów śrubowych. Najczęściej stosowane kryteria wyboru śrub to rodzaj łba, średnica gwintu, a także rodzaj gwintu. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie śruby wyglądają podobnie, to nawet dwa identyczne wyroby śrubowe, mogą znacząco się od siebie różnić pod względem dokładności oraz wytrzymałości. Parametry te mają wpływ na możliwości zastosowania wyrobów śrubowych, decydując o trwałości połączenia oraz jego odporności na działanie różnych czynników. W domowym zastosowaniu rzadko zwracamy uwagę na oznaczenia śrub, jednak w zastosowaniu przemysłowym, są one bardzo ważne. Warto zwrócić uwagę na symbole, które widnieją na łbie śrub, gdy szukamy elementów śrubowych, które mają podołać znacznym obciążeniom. Wysokiej jakości śruby w wielu różnych rodzajach oferuje np. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Logis.

Oznaczenia śrub składają się z cyfr, które informują o klasie wytrzymałości śrub – musi być ona zgodna z obowiązującymi normami, a także liter, które oznaczają klasę dokładności śrub.

Klasa wytrzymałości śrub

Klasę wytrzymałości śrub określa symbol liczbowy. Wyróżniamy aż 10 podstawowych klas wytrzymałości śrub, czyli:

  • klasy zwykłe, które oznaczone są symbolami – 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8;

  • klasy o zwiększonej wytrzymałości, które oznaczone są symbolami – 8.8, 10.9, 12.9.

Pierwsza cyfra określa granicę wytrzymałości śruby, a druga granicę plastyczności śruby, po których przekroczeniu, śruba może się zerwać.

Klasa dokładności śrub

Klasę dokładności śruby określa się literami:

  • A – oznacza klasę dokładną,

  • B – oznacza klasę średniodokładną,

  • C – oznacza klasę zgrubną.

Podsumowując, na łbach śrub znajduje się symbol literowy oraz dwie liczby. Litera oznacza klasę dokładności śruby, a dwucyfrowy symbol liczbowy granicę wytrzymałości śruby i granicę plastyczności śruby.