Projekty domów parterowych – nowoczesne i wygodne

projekty domow

Planując budowę domu musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, także ograniczeń. Może się okazać, że idealnie położona działka jest objęta restrykcyjnym planem zagospodarowania przestrzennego. W niektórych wypadkach oznacza to, że można na niej zrealizować wyłącznie projekt domu parterowego, by nie ingerować w krajobraz. Na szczęście domy parterowe mają sporo zalet i są projektowane z myślą o różnych odbiorcach.

Dla kogo przeznaczone są projekty domów parterowych?

Projekty jednokondygnacyjnych domów, ewentualnie z niskim poddaszem powstają przede wszystkim z myślą o osobach, które z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą wznosić wyższego budynku. Ta grupa odbiorców jest bardzo zróżnicowana – od osób, które marzą o własnym lokum, ale mają ograniczony budżet, po majętnych klientów, którzy cenią parterowe domy ze względu na wygląd lub wygodę. Dlatego wśród projektów domów parterowych można znaleźć zarówno niewielkie domy o metrażu porównywalnym do mieszkania, jak i prawdziwe rezydencje. Dlatego każdy prawdopodobnie znajdzie w tej kategorii coś dla siebie, nawet jeśli dotąd nie brał pod uwagę budowy parterowego domu.

Projekty domów parterowych – główne zalety i wady

Każdy rodzaj budynku ma swoje mocne i słabe strony – dotyczy to także domów parterowych. Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez poddasza czy w pełni funkcjonalnego piętra i właśnie ten brak uznają za największą wadę projektów domów parterowych. Niektórych skłania to nawet do zakupu działki w innym miejscu, niż wymarzone, by zbudować dom według swoich preferencji.

Parterowe domy mają jednak wiele zalet. Dość istotną jest niski koszt budowy – mimo większego dachu i fundamentów, domy parterowe są tańsze w budowie od piętrowych o podobnym metrażu. Wynika to z braku dodatkowego stropu, który znaczne podnosi koszt budowy. Poza tym dom parterowy można zbudować praktycznie na każdej działce – w planach zagospodarowania przestrzennego nie określa się minimalnej wysokości budynku. Warto jednak pamiętać, że możemy być ograniczeni do konkretnego kształtu dachu.

Kolejną ważną zaletą projektów domów parterowych jest to, że łatwo można je dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i problemami w poruszaniu się. Dzięki rozmieszczeniu wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji mogą swobodnie korzystać z całego domu. Oszczędza to także stresu rodzicom małych dzieci, którzy w przeciwnym wypadku musieliby montować bramki na schodach, by ich pociechy nie zrobiły sobie krzywdy.

W jakich stylach powstają projekty domów parterowych?

Stylistyka domów parterowych jest niemal dowolna. W kategorii projektów domów parterowych można znaleźć zarówno klasyczne dworki, jak i nowoczesne budynki z dużymi oknami i przeszklonymi ścianami – wiele z nich można obejrzeć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Warto pamiętać, że wydajność energetyczna budynku w dużej mierze zależy od jego kształtu – jeżeli więc zależy nam na domu w kształcie litery „L” lub „T”, to musi liczyć się z wyższymi kosztami ogrzewania. Im bardziej zwarta bryła budynku, tym mniejsze straty ciepła.

Dominującym stylem we współczesnych projektach domów parterowych jest jednak nowoczesny minimalizm. Są to więc przede wszystkim proste, zwarte bryły, a zamiast wymyślnych dekoracji stosuje się wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Czasem architekt zaproponuje ozdobienie elewacji dodatkowymi materiałami, na przykład drewnem czy metalowymi panelami. Zwykle jednak można wybrać sposób wykończenia i dostosować go do swojego gustu – i budżetu.