O tym, dlaczego transport roślin zlecać należy tylko i wyłącznie doświadczonym przewoźnikom

transport roslin

Spośród ładunków różnego typu rośliny to szczególny towar do przewiezienia. Ze względu na ich specyfikę powinny być transportowane wyłącznie przez doświadczonych przewoźników. Tylko co to tak właściwie oznacza? Dlaczego rośliny wymagają specjalnego potraktowania w trakcie transportu i jak powinien być zorganizowany ich przewóz? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.

Dlaczego rośliny to szczególny rodzaj ładunku?

Transportować można rozmaite towary, a każdy z nich wymaga nieco innego potraktowania. Szczególnym rodzajem ładunku są rośliny, a w tym między innymi krzewy, drzewa i kwiaty cięte. Na szczęście przedsiębiorstwa takie jak firma logistyczno-spedycyjna Intrade z Legionowa zdają sobie sprawę  tego, że rośliny są delikatne i bardzo łatwo zaprzepaścić wkład, który włożyło się w ich rozwój. Najbardziej problematyczny jest przewóz dużych drzew, kwiatów i krzewów – rozłożystych lub po prostu wysokich. W ich przypadku transport jest trudniejszy, ponieważ duże rośliny są wyjątkowo podatne na uszkodzenia.

Przewóz roślin jest kłopotliwy również z tego względu, że ładunkom tego typu należy zapewnić specyficzne warunki w trakcie transportu. Trzeba zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do wnętrza naczepy, a także właściwe natężenie światła. Ważna jest także optymalna temperatura na całej długości trasy. Przewóz drzew, kwiatów i krzewów może odbywać się zarówno w obniżonej, jak i podwyższonej temperaturze. Jeśli w jego trakcie roślinom nie zostaną zapewnione korzystne dla nich warunki, to mogę one po prostu zwiędnąć bądź zacząć obumierać, po czym konieczne będzie przywrócenie im dobrego stanu, co, jak wiadomo, jest wyjątkowo czasochłonne.

Na czym polega profesjonalny przewóz roślin – zarówno krajowy, jak i międzynarodowy?

Transport roślin, niezależnie od tego, czy odbywa się on w kraju, czy poza jego granicami, powinien być realizowany przez doświadczonych przewoźników, którzy nieustannie się rozwijają i dostosowują dzięki temu do potrzeb swoich klientów, a także wymagań przewożonych przez siebie ładunków.

Ważne, by firmy tego typu miały doskonałą wiedzę na temat zabezpieczania oraz przygotowywania roślin do podróży. Istotne jest również to, by wykorzystywały przewiewne plandeki, które umożliwiają kontrolowanie dopływu powietrza do wnętrza naczepy i natężenie światła, a także naczepy typu chłodnia pozwalające na utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas przewozu. Kluczowe jednak jest doświadczenie w transportowaniu roślin.