Mały wielki ogród – jak zaaranżować małą przestrzeń?

jak zaaranzowac ogrod

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ogromną korzyścią dla naszego zdrowia psychicznego jest posiadanie ogrodu. Rozległy wiejski ogród pełen kwiatów byłby idealny, ale nawet mały ogród może zapewnić strefę relaksu i wytchnienia. Jedynym problemem związanym z małymi przestrzeniami jest to, że mogą być nieco trudniejsze do zaprojektowania. 

Dobrze skomponowana zieleń wokół domu nie tylko zdecydowanie poprawia prezentację nieruchomości, ale przede wszystkim cieszy oko i koi umysł. Zanim zaczniesz tworzyć własny ogród na małej powierzchni koniecznie odpowiedz sobie na pytanie, jaki charakter ma mieć Twój ogród. Jeżeli lubisz w słoneczne dni chcesz posiedzieć w przyjemnym miejscu, koniecznie zaplanuj trochę miejsca na stylowe ogrodowe meble i parasol oraz miejsce do spożywania posiłku. Pomyśl też o świetle, jakie będzie tworzyć nastrój w czasie wieczoru, ale też pomyśl o zapleczu na narzędzia ogrodowe i miejsce na zabawki swoich dzieci. Kiedy znasz już ogólny zarys swoich potrzeb zaplanowanie zieleni najlepiej powierzyć fachowcom. Małe ogrody, aranżacje niewielkich przestrzeni, należą do trudnych wyzwań, w których najbardziej chodzi o to, aby wykorzystać niewielkie przestrzenie. 

Prosta koncepcja – wielki efekt!

Proste koncepcje są najbardziej efektywne, przy wykorzystaniu niewielkiej przestrzeni przeznaczonej na ogród. Projektanci maja świadomość że, aby przestrzenie naprawdę wyróżniały się i były piękne wizualnie nie można ich przepakować zbyt obfitą kompozycją. Nieprzemijającym trendem jest zestawienie roślin o tym samym kolorze liści lub kwiatów, co daje niezwykły efekt wizualny. Modulowanie i operowanie kolorami w obrębie obszaru ogrodu niewielkiego ogrodu, to sprytna sztuczka optycznie powiększająca przestrzeń.

Trendy 2023 – powrót do ogrodów frontowych

Jednym z trendów w planowaniu i aranżacji małych ogrodów w roku 2023 jest zadbany ogród frontowy. Odchodzi się od pustych przestrzeni przed wejściem. O wiele bardziej przyjazny jest niewielki ogród z przodu domu, jeżeli oprócz zadbanego trawnika i pojedynczych krzewów, do kompozycji dodamy kolorowe rośliny. Dobrze zaprojektowane, utwardzone chodniki i pośrednie źródła światła również tworzą przytulną atmosferę i oświetlają drogę do domu swoim gościom, czyniąc z niewielkiego areału przyjemną formę ogrodu. 

Piękne ogrody unikają bałaganu

Utrzymanie harmonii na małej przestrzeni może  być trudne, a koniecznie chcesz wyhodować dużo roślin. Zbyt gęste i różnorodne nasadzenia tylko utrudnią dostęp do pielęgnacji roślin i w efekcie wykorzystanie przestrzeni będzie nieefektywne. Najlepsze projekty starają się zrównoważyć twarde powierzchnie wybranymi roślinami i unikają używania zbyt wielu różnych materiałów.