Czym charakteryzują się domy kanadyjskie?

domy kanadyjskie

Drewniane domy kanadyjskie są niezwykle powszechne w Ameryce Północnej. W Europie najwięcej tego rodzaju budynków spotkać można w Skandynawii i w Niemczech, jednak pojawiają się coraz częściej także w innych częściach kontynentu. Wpływa na to fakt, że są tanie w budowie, ekologiczne i oszczędne w eksploatacji. Jakie jeszcze cechy mają domy kanadyjskie?

Powstawanie domów kanadyjskich

Domy kanadyjskie wykonuje się z wykorzystaniem technologii szkieletowej. W przebiegu budowy pojawia się tylko jeden etap mokry, polegający na przygotowaniu płyty fundamentowej. Dzięki osadzeniu w niej metalowych kotew, możliwe jest stabilne przymocowanie całej konstrukcji. Reszta etapów budowy obejmuje prace suche, więc dom można stawiać niezależnie od pogody.

Decydując się na skorzystanie z innowacyjnego rozwiązania, jakim jest budowa domu kanadyjskiego, koniecznie trzeba pamiętać o zastosowaniu najwyższej jakości materiałów. Duże znaczenie ma również wykonawstwo. Drewniany dom musi być wykonywany przez fachowców, którzy w odpowiedniej kolejności i z należytą starannością przeprowadzą wszystkie niezbędne czynności. Dokładnie połączenie elementów oraz ocieplenie domu, a także właściwe położenie instalacji, to warunki konieczne, aby dom kanadyjski funkcjonował prawidłowo. Sprzedażą, produkcją i montażem gotowych domów kanadyjskich z prefabrykantów zajmuje się między innymi firma ITS z Koszalina.

Zalety domów kanadyjskich

Mówiąc o zaletach domów szkieletowych, przede wszystkim należy wspomnieć o czasie, jaki potrzebny jest do ukończenia budowy. Tradycyjny budynek murowany buduje się średnio 2 lata, podczas gdy postawienie domu kanadyjskiego zajmuje zaledwie kilka miesięcy. Wynika to z faktu, że podczas wszystkich etapów nie ma konieczności zachowywania przerw technologicznych, dzięki czemu wszystkie prace przebiegają bardzo sprawnie.

Biorąc pod uwagę budynek o określonym metrażu i parametrach, postawienie domu kanadyjskiego może być nawet 30% tańsze niż budynku murowanego. Jest to możliwe między innymi dlatego, że krótszy czas budowy oznacza mniejsze koszty.

W domach kanadyjskich głównym budulcem jest drewno, a do ocieplenia wykorzystuje się wełnę mineralną, tynk organiczny i płyty kartonowo-gipsowe. Odpowiednie ułożenie warstw ścian gwarantuje regulację poziomu wilgotności, a to z kolei przekłada się na komfort mieszkańców. Drewniane domy szkieletowe są też energooszczędne. Brak mostków cieplnych i prawidłowa izolacja pozwalają na efektywne gospodarowanie energią.