Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

klimatyzacja

Klimatyzacja to rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w okresie letnim, jednak obecnie dostępne urządzenia mogą również ogrzewać powietrze. Wykorzystywane są więc też zimą. Kupno klimatyzatora to zazwyczaj inwestycja na lata, dlatego warto dobrze się zastanowić nad tym, jaki model takiego sprzętu najlepiej wybrać. Istnieje kilka czynników, jakie warto wziąć pod uwagę, dobierając idealny dla siebie klimatyzator.

Rodzaj klimatyzatora

Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele różnych modeli klimatyzatorów. Dlatego warto dobrać wersję najbardziej dopasowaną do wnętrza, w którym będzie wykorzystana. Aspekt ten ma znaczenie nie tylko ze względu na montaż urządzenia, ale także łatwość jego późniejszego użytkowania. W asortymencie sklepów można znaleźć modele:

  • naścienne,

  • typu Split,

  • kasetonowe,

  • kanałowe,

  • systemy Multi Split.

Jeśli zależy ci na większej elastyczności, wybierz bardziej rozbudowany system, gdzie możliwe jest odprowadzanie chłodnego lub ciepłego powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

Moc klimatyzatora

Kolejny aspekt to moc. Musisz ją uwzględnić, zanim w twoim domu lub biurze zostanie zamontowana klimatyzacja. Zielona Góra to miasto, gdzie można znaleźć dystrybutorów urządzeń, w których utrzymuje się ona na bardzo różnym poziomie. Warto jednak wcześniej samodzielnie obliczyć ten parametr. W przypadku standardowego pomieszczenia o wysokości 2,8 m trzeba jedynie pomnożyć powierzchnię wnętrza przez 100. Jeśli na przykład pokój ma 30 m2, wówczas wymagana moc klimatyzacji wynosi 30*100 = 3000 W. W przypadku wnętrz o dużym nasłonecznieniu należy zwiększyć otrzymaną moc o około 30%. Z kolei dla poddasza może być ona niższa nawet o 50%.

Funkcje klimatyzatora

Obecnie dostępne na rynku klimatyzatory mają coraz większą liczbę funkcji, które pozwalają je zaadaptować niemal do każdych warunków. Wśród inwestorów poszukujących urządzenia zarówno do domów prywatnych, jak i lokali użytkowych dużą popularnością cieszą się te, gwarantujące również ogrzewanie. Dystrybutorem takich sprzętów jest między innymi Firma Ergo. Ocieplenie powietrza zimą to jednak nie wszystkie funkcje dodatkowe. Wśród pozostałych wymienia się autoosuszanie, tryb cichej pracy, jonizację, czy oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji i roztoczy.