Na co zwrócić uwagę wybierając kleje montażowe?

klej montazowy

Kleje montażowe mogą skutecznie zastąpić gwoździe czy wkręty. Na rynku dostępne są różne ich warianty, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie i każdy może wybrać klej odpowiadający jego potrzebom. Jak wybrać odpowiedni klej montażowy? Na co zwracać uwagę?

Czym jest klej montażowy?

Najprostsza definicja zakłada, że kleje montażowe są przeznaczone do mocowania materiałów budowlanych, a także elementów wyposażenia wnętrz. Z ich pomocą można zamontować ciężkie kamienne czy betonowe przedmioty na zewnątrz. Wiele z nich jest odpornych na negatywne działanie czynników zewnętrznych i wytrzymają nawet w najtrudniejszych warunkach, gdzie jest duża wilgotność czy promieniowanie UV. Kleje montażowe dzielimy na kleje wodne, rozpuszczalnikowe i polimerowe. Najskuteczniejsze i najtrwalsze są kleje polimerowe, które nie wydzielają zapachu i służą do do trwałego klejenia i uszczelniania, często nie wymagając długotrwałego podpierania nawet ciężkich przedmiotów. Można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i we wewnątrz.

Jak wybrać dobry klej montażowy?

Na rynku jest wiele klejów, a ich wybór nie jest łatwy. Z tego też powodu, zanim wybierzemy klej, musimy zaplanować do czego będzie on użyty. Inny klej wybierzemy, gdy będziemy kleić panele ścienne zmywalne, inny gdy będzie kleić dekoracje z kamienia, a jeszcze inny, gdy klejone będę elementy mebli. Wybierając klej montażowy należy zwrócić uwagę na jego zastosowanie. Kleje polimerowe czy rozpuszczalnikowe sprawdzą się przy większości materiałów i powierzchni. Kleje wodne, natomiast, dedykowane są konkretnym podłożom, takim jak drewno, gips czy ceramika. Ważne są także parametry, wśród których najważniejszy jest czas otwarcia, przyczepność początkowa i wytrzymałość końcowa. Podczas wyboru, można także zwrócić uwagę na zastosowane w procesie produkcji technologie. Sprawdzone rozwiązania, pozwolą zyskać pewność, że wybrany klej montażowy jest wysokiej jakości i spełni swoją funkcję. Wybór odpowiedniego kleju zapewni sprawny i skuteczny przebieg prac budowlanych czy remontowych.