Kredens. Jaki mebel możemy tak nazwać?

kredens

Czasami ciężko jest odnaleźć się w terminologii dotyczącej mebli, zwłaszcza wywodzących się z poprzednich stuleci. Jeżeli nie odróżniasz serwantki od kredensu, nic się nie martw! Pod koniec tego artykułu zdecydowanie wzmocnisz swoją wiedzę w tym zakresie. Co bardzo prawdopodobne, może się nawet okazać, że mebel, taki jak kredens, stoi w Twojej własnej jadalni. Brzmi ciekawie? A więc czytaj dalej!

Kredens, czyli mebel z historią

Tym, co z pewnością łączy ze sobą kredens i serwantkę, jest ich przeznaczenie. Obydwa te meble służyły do przechowywania zastawy stołowej, takiej jak: talerze, sztućce czy ozdobna porcelana. Kredens to mebel z długą historią, która sięga początków XV wieku. Dawniej kredens stanowił najważniejszy element wyposażenia kuchni z racji swojego praktycznego wykorzystania i pojemności. Jego cechą charakterystyczną jest to, że był wykonany z drewna, a także można w nim było wyodrębnić dwie części: podstawę o strukturze komody oraz tzw. nadstawkę z półkami. Dolna część zamykana była drzwiczkami i zawierała szafkę oraz szuflady do przechowywania sztućców. W części górnej trzymano natomiast porcelanę oraz misy na owoce itp. Stare kredensy wykonywane były z wysokiej jakości drewna, takiego jak np. dąb,  a na drzwiczkach często posiadały rozmaite elementy ozdobne i rzeźbienia.

I  z przyszłością

Mebel taki, jak kredens drewniany, nie powinien jednak odchodzić do lamusa. Ten renesansowy mebel przeżywa bowiem swój renesans z racji swojego atrakcyjnego wyglądu i praktycznego zastosowania. Oprócz kredensów antycznych, pochodzących z poprzednich stuleci, możemy obecnie nabyć kredensy nowoczesne lub postarzane. Postarzane meble to doskonały wybór dla wielbicieli antycznego looku, którzy pragną kupić mebel za rozsądną cenę. Wykonuje się je często z wysokiej jakości drewna brzozowego celowo wzbogaconego w zadrapania, pęknięcia i nierówności.

Współczesne kredensy to meble, w których górna część często ma przeszklone półki. Jest to bardzo praktyczne, gdyż postawiona na nich porcelana nie kurzy się i nie jest łatwo ją strącić. Tego rodzaju kredensy możemy zakupić m.in. u producenta mebli drewnianych K&D. Przykładowo, kredens R-1P z dębowymi blatami wykonany z drewna brzozowego, łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, wykorzystując drewno takie jak dąb oraz nowoczesne przeszklenia. Jeżeli więc jeszcze nie posiadasz tak stylowego mebla, jak kredens, w swojej kuchni czy jadalni, to być może najwyższy czas to zmienić?