Co warto zobaczyć w Kielcach? 

kadzielnia kielce

Zastanawiając się nad tym, gdzie można wyjechać i co zobaczyć, warto wziąć pod uwagę stolicę województwa świętokrzyskiego – Kielce. Jest to miasto położone w Górach Świętokrzyskich. Każdy odwiedzający to miasto z pewnością znajdzie coś, co przykuje jego uwagę. Jako stolica regionu oferuje szereg różnych atrakcji, również kulturalnych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, co będzie dla nas najciekawsze.

Zabytki i miejsca, które warto obejrzeć

Kielce przyciągają ciekawą architekturą i nie tylko. Godna uwagi jest starówka, rynek i główna ulica – Sienkiewicza. Warto na chwilę opuścić Hotel Uroczysko, żeby móc na własne oczy przekonać się o atrakcyjności tego miasta.

Pałac Biskupów Krakowskich usytuowany na Wzgórzu Zamkowym jest jednym z najlepiej zachowanych wczesnobarokowych pałaców. Został wybudowany w połowie XVII wieku. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Narodowego. Warto również zajrzeć do odrestaurowanego ogrodu przypałacowego.

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – dawne więzienie. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Dzięki ciekawie wykorzystanym multimediom można zapoznać się z historią ważną nie tylko dla Kielc. W budynku mieści się również wart odwiedzenia Instytut Dizajnu.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, która po wielokrotnym przebudowywaniu ma charakter barokowy. Jest to jeden z ciekawych kościołów w Kielcach. Warto również zobaczyć Kościół św. Wojciecha albo Trójcy Świętej.

Kielce to nie tylko zabytki

Wśród różnych ciekawych miejsc do odwiedzenia w Kielcach nie sposób nie wspomnieć o możliwości aktywnego wypoczynku. Już samo położenie miasta – w Górach Świętokrzyskich jest swoistym zaproszeniem. Po skorzystaniu ze wszystkich atrakcji, m.in. z hotelowego basenu lub zabiegów SPA  warto udać się na wycieczkę do jednego z pięciu rezerwatów przyrody, które leżą w granicach administracyjnych miasta. Kielce od dawna były związane z wydobywaniem i przetwarzaniem surowców mineralnych (rudy ołowiu, żelaza i miedzi). Jeden ze wspomnianych rezerwatów obejmuje teren dawnego kamieniołomu. Warto również wspomnieć o Kadzielni, która jest wzgórzem kryjącym ciekawe jaskinie. Stworzono Podziemną Trasę Turystyczną Kielc, która umożliwia obejrzenie jaskiń. W trakcie wędrówki można podziwiać różnego rodzaju zjawiska tektoniczne oraz skamieliny.