Jak dopasować materac do łóżka?

wybor materaca

Dopasowanie materaca ma bardzo duże znaczenie dla jakości snu. Podłoże powinno być właściwie dobrane, by mogło zapewniać zdrowy i komfortowy odpoczynek. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Znajdują się wśród nich m.in. wielkość i twardość, a także rodzaj materaca. W poniższym artykule podpowiadamy, czym się kierować, by dopasować odpowiedni materac do łóżka. Sprawdź nasze sugestie i ciesz się wysoką jakością snu.

Wybór materaca to bardzo ważne zadanie – ma on bowiem wpływ na jakość nie tylko snu, ale również odpoczynku w ciągu dnia. Podczas urządzania sypialni oraz innych pomieszczeń zwracamy uwagę na dopasowanie odpowiednich mebli, kolorów ścian i wielu dodatków. Często jednak zapominamy o najważniejszym, czyli właściwym dobraniu materaca do łóżka. Zwiększa on komfort wypoczynku, wpływa pozytywnie na samopoczucie i pozwala się wyspać. Aby było to możliwe, powinien być odpowiedni dopasowany do łóżka. Podczas jego zakupu należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Pracownik sklepu z łóżkami Meblove24 podpowiada: Duże znaczenie mają wielkość oraz twardość podłoża do snu. Wpływają one bowiem na wygodę odpoczynku. Poza tym należy zastanowić się nad wypełnieniem materaca – na rynku dostępne są różne rodzaje, w związku z czym każdy może kupić wersję idealną dla siebie.

Wybór materaca pod względem rozmiaru

W sklepach dostępne są różne rozmiary materacy, co sprawia, że klienci mogą je dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Najczęściej wybierane są standardowe wymiary, których długość wynosi 200 cm, a szerokość 80, 90 lub 100 cm. Natomiast w przypadku produktów podwójnych długość może mieć 140, 160 lub 180 cm, z kolei długość tak jak w przypadku materacy pojedynczych – 200 cm. Rozmiar podłoża do spania powinien być dopasowany przede wszystkim do ramy łóżka. W tym celu należy dokładnie ją zmierzyć, trzeba to zrobić oczywiście od wewnątrz, a otrzymany wynik zaokrąglić w dół do jednej ze standardowych szerokości lub długości, w jakich można kupić produkty.

Poza tym podłoże do spania musi być dobrane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Oznacza to, że warto dopasować je także do własnych wymiarów. Materac do spania powinien być o min. 15 cm dłuższy od długości ciała osoby, która będzie na nim leżała. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się modele materacy o długości 200 cm – okazują się one odpowiednie dla większości klientów. Jeśli chodzi o szerokość, dla jednej osoby dobrym wyborem jest materac 90 cm, natomiast dla dwóch osób przydaje się podłoże o min. 140 cm szerokości. Zdecydowanie lepszy jest jednak produkt większy, który pozwala na swobodny i wygodny odpoczynek. Umożliwia przekręcanie się podczas snu, bez przeszkadzania drugiemu użytkownikowi.

Jak dobrać stopień twardości?

Bardzo ważne jest również wybranie materaca pod względem twardości. Produkty dostępne są pod różnymi oznaczeniami, które określają właśnie to, czy podłoże jest twarde, czy miękkie. Znajdują się na nich symbole:

  • H1 – bardzo miękki,
  • H2 – miękki,
  • H3 – średnio-twardy,
  • H4 – twardy,
  • H5 – bardzo twardy.

Określenia mówią o odporności materaca na nacisk. Im twardszy, tym trudniej się go naciska, w związku z czym takie podłoża są odpowiednie przede wszystkim dla osób o większej masie ciała. Z kolei materace miękkie i bardzo miękkie są przeznaczone dla klientów szczupłych lub dzieci. Jeśli z jednego łóżka korzystają dwie osoby o różnej wadze, najlepiej kupić dwa oddzielne materace i połączyć je za pomocą toppera. Dzięki temu zostanie zakryta przerwa pomiędzy nimi, a każda z osób będzie spała na odpowiednio przeznaczonym dla siebie podłożu.

Rodzaje wypełnień do materacy

Rozmiar i twardość materaca to dwie bardzo ważne kwestie, ale podczas jego wyboru nie można zapominać również o wypełnieniu. Do wyboru są podłoża do spania piankowe, lateksowe oraz kieszeniowe. Warto dopasować je do własnych preferencji, aby odpoczynek na nich był jak najbardziej wygodny. Pierwsze z nich są różne – znajdziesz wśród nich modele zarówno bardzo proste, jak i skomplikowane konstrukcje, składające się z pianki termoaktywnej. Takie wersje wyróżniają się niesamowitą miękkością pod wpływem ciepła osoby, która na nich leży. Dzięki temu idealnie dopasowują się do kształtu ciała.

Materace lateksowe uznawane są za bardzo wygodne, ciche oraz trwałe. Poza tym wyróżniają się działaniem antybakteryjnym oraz antygrzybiczym. Mają również świetną mikrowentylację, co wiąże się z tym, że nie wywołują odparzeń. Z tego powodu szczególnie są polecane jako podłoża przeciwodleżynowe, doskonałe dla osób, które muszą często lub ciągle leżeć w jednej pozycji. Wybierając je, należy się jednak liczyć z wysoką ceną. Dostępne są również materace sprężynowe w wersji bonellowej lub kieszeniowej. Te drugie wyróżniają się sprężynami w kształcie walca, wszystkie z nich znajdują się we własnych kieszeniach materiałowych.

Podczas zakupu materaca zwróć uwagę, aby był jak najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb oraz upodobań. Dzięki temu zapewni komfortowy sen i odpoczynek, a przecież to jest najważniejsze. W drugiej kolejności kieruj się wyglądem podłoża do spania. Mimo wszystko dobrze, gdy pasuje on do wystroju wnętrza. Wybierając go, zwróć uwagę również na cenę, ponieważ na rynku dostępne są zarówno bardzo tanie, jak i drogie materace.