Kompleksowe badania wzroku – jak często je wykonywać?

okulistyka

Profilaktyka to najlepszy sposób obrony przed chorobami. Tak samo jest ze zdolnością widzenia. Dlatego właśnie wzrok trzeba badać regularnie. Jak często umawiać się do okulisty?

Jak często badać wzrok u osób dorosłych?

Stan wzroku należy sprawdzać regularnie co 2 lata. Ważne przy tym jest, by w placówce wykonywano komplet zabiegów. Przykładem mogą być badania wzroku w Krakowie w Optyk Boutique. Oprócz nich pacjenci mogą na miejscu dobrać szkła i oprawki. W ofercie firmy dostępne są produkty najlepszych marek. Dzięki temu okulary progresywne w Krakowie to nie tylko potrzebne, ale i modne produkty.

Z wiekiem wzrok należy badać częściej. Osoby, które ukończyły 60 lat, powinny umawiać się na wizytę u okulisty co rok. Najlepiej jednak wykonywać badania oczu co 12 miesięcy nawet w młodszym wieku. Współcześnie wzrok pogarsza się szybciej niż u starszych pokoleń. Przyczyną są długie godziny spędzane przed ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów.

Co ile czasu chodzić z dzieckiem do okulisty?

Tak jak w przypadku starszych dorosłych, wzrok dzieci należy kontrolować raz w roku. Dynamicznie rozwijający się młody organizm stwarza ryzyko pojawienia się kłopotów z widzeniem. Wiele dzieci rośnie bowiem na tyle szybko, że narząd wzroku nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać razem z resztą ciała.

Co więcej, w przypadku dzieci również istnieje zagrożenie osłabienia zdolności widzenia wskutek nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Warto więc zadbać o profilaktykę. Dobrym pomysłem jest ograniczenie dziecku godzin spędzanych przed ekranem smartfonu, komputera i telewizora.

Kiedy trzeba zgłosić się na badanie wzroku?

Czasem jednak nie można czekać. Do okulisty trzeba się udać nie tylko, gdy odczuwa się pogorszenie wzroku w trakcie czytania lub patrzenia w dal. Przykładem jest mimowolne oddalanie tekstów np. gazety czy książki, których w inny sposób nie sposób przeczytać. Tę przypadłość nazywa się syndromem długich rąk.

Sygnałami ostrzegawczymi są także szczypanie, łzawienie lub mrużenie oczu. Kolejne powody, by umówić się na wizytę do lekarza, to chroniczne bóle głowy i światłowstręt.